Tataristan Kazan Şehri

kazan-kul-sharif-mosqueKazan, RF Tataristan Cumhuriyeti’nin başkentidir ve Volga Federal Bölgesi’nin merkezinde bulunan Kazan Rusya’nın üçüncü başkenti olarakta anılmaktadır.  UNESCO Dünya Mirası şehirleri listesinde yer alan Kazan aynı zamanda tarihi bakımdan da ilgi çekmektedir.
Kazan Kremlin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. 2005 yılında, Kazan şehri 1000. Yıl dönümü etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. UNESCO tarafından değerlendirilen ve onurlandırılan Kazan Şehrinin diğer bir yönü ise Müslüman ve Hristiyan inancına sahip halkların yan yana ve barışçıl bir şekilde yaşadığı örnek bir kozmopolit şehir olmasıdır.

Kazan Spor Başkenti, 2009 yılı Nisan ayında, Rus Patent Ofisi KAZAN ismini markalaştırmıştır ve aynı zamanda Rusya’nın spor başkenti unvanını Kazan’a vermiştir. Bu durum halihazırda da geçerliliğini korumaktadır. Kazan’da 2013 yılında Üniversiade Olimpiyatları düzenlenmiştir. Kazan şehri sporun başkenti ismini en güzel şekilde temsil etmiştir ve etmeye devam edecektir. Olimpiyatlar sırasında şehir baştan aşağıya yeniden düzenlenmiş ve yeni binalar yapılmıştır. Spor organizasyonları ve gelen değerli sporcuların rahat etmesini sağlamak için her türlü olanak sunulmuştur. 2013 Olimpiyatları için Üniversite Köyü kurulmuş olup içerisinde konferans salonları, oyun alanları ve çok geniş bir yatak kapasitesi mevcuttur. Spor Başkenti ünvanını devam ettirmesinden dolayı Kazan’da 2015 Su Sporları Şampiyonası ( 2015 World Aquatics Championships ) düzenlenmiş ve 2018 FIFA Dünya Kupası ( 2018 FIFA World Cup ) organizasyonları düzenlenecektir.

Eski Kazan şehrin merkezinde bulunmaktadır. Eski Tatar Mahallesi olarak da anılan bu kısım, Kaban Gölü manzarası ve özgün mimari tarzlardaki mükemmel binalarıyla gözlere estetik bir ziyafet sunmaktadır. Eski Kazan, gezilerimizde ziyaretçilerimiz tarafından oldukça beğenilmektedir. Modernizmi yansıtan konaklar ile Barok anıtlar bir aradadır. Kazan nehir üzerinde olduğu için bu durum kenti daha muhteşem kılmakta ve güzellik katmaktadır.

Kazan Kremlin‘inin antik duruşu ve beyaz duvarları ile o muhteşem güzelliğin büyüsüne kapılabilirsiniz. Turistler tarafından sevilen araç trafiğine kapalı olan Bauman Caddesi, adeta şehrin vitrinidir. İstanbul için İstiklal Caddesi ne ise Kazan için Bauman odur, denilebilir. Bu cadde üzerindeki Bogoyavlenskaya kilisenin kırmızı çan kulesi şehre bambaşka bir görünüm katmaktadır.

Kazan kültürü, Doğu ve Batı geleneklerini birleştiren bir konumdadır. Eski Camiler ve Kiliseleri ile eşsiz bir kent kültürü görünümü sunmaktadır. Rusya’nın doğusu ile Batısını birleştiren en büyük şehir konumundaki Kazan, birçok millete ve dini inanca ev sahipliği yapan kozmopolit kültürü ile de dikkat çekmektedir.

Kazan önemli bir eğitim ve kültür merkezidir. Şehirde faaliyet gösteren yaklaşık 40 üniversite vardır. Aralarında modern tarihin en eski yükseköğretim kurumlarından Kazan Devlet Üniversitesi 1804 yılında kurulmuştur. Bu iki yüz yıllık mazisinde çok önemli bilimadamlarını yetiştiren fakültelere sahiptir. Kazan Federal Üniversitesinde eğitim gören ismlerden bazılarını sayarsak bu daha iyi anlaşılacaktı. Sovyet Rsuya’nın kurucusu Lenin, ünlü Rus esebiyatçılar Lev Tolstoy ve Maksim Gorki, Kazan Federal Üniversitesi’nde eğitim gören tarihi figürlerden sadece birkaçıdır…

Kazan kültür başkentidir ve kültüre önem veren bir şehirdir. Müzelerin, kütüphanelerin, tiyatroların, konser salonlarının sık rastlandığı ve her zaman dolduğu bir kenttir. Ünlü uluslararası festivaller: FI Opera Festivali ile Shalyapin ve R. Nuriev Adlı Klasik Bale Festivali, M. Celil Opera ve Bale Tiyatrosu’nda düzenlenmiştir ve düzenlenmektedir. Bunların dışında yerel müze olarak St. Petersburg’daki ünlü müzenin tek şubesi olan Kazan’da bulunan «Ermitazh-Kazan» Kültür Merkezi, vardır.

tataristan-bolgar-sehri

RF Tataristan Cumhuriyeti‘ne bağlı olan tarihi Bulgar Şehri de UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır ve kültür mirası listesine eklenmiştir. Bu şehir, tarihte Müslüman olan ilk Türk Devleti olan İdil Bulgarlarına, ardından da AltınOrda devletine başkentlik yapmış önemli bir şehirdir. Bulgar şehrinde bir çok eski yapıt mevcuttur. Camiler, kiliseler değerli müzeler vardır.

Kazan’da eğlence, Sinema salonları, eğlence merkezleri ve Avrupa düzeyinde gece kulüpleri barındıran bir şehirdir. Dünyanın birçok ülkesine göre daha ucuz ve kaliteli içkilerin yanında sınırsız eğlence bu şehirdeki gece hayatının özeti gibidir. 1500 metrekarelik alanı kaplayan yeni bir aqua park «Riviera» da kurulmuştur.

Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ünvanına da sahiptir ve birçok etkinlik düzenlenmiş olup verimli konferanslara evsahipliği yapmıştır. Bu çerçevede süre gelen konferanslar da olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir