Tataristan Kazan’da Bir Eski Tatar Sokağı Arıyorsanız Size Tavsiye Verebiliriz.

tataristanda-eski-tatar-sokagiTataristan Kazan’a geldiniz tüm eski sokakları gezdiniz ve baktınız ki pek Tatar kültürünü ve evlerini yansıtan bir sokak veya cadde bulamadınız haritalara baktınız ve haritalar size Eski Tatar Sokağını gösterdi. Peki bu Eski Tatar Sokağında ne var ? Biz sizlere kendi bilgimiz ışığında sunum yapmak istedik ve bu başlığı açtık aynı zamanda değerli ziyaretçilerimiz yazılarımızın altına yorum yapabilir ve sorular sorabilirsiniz.

Eski Tatar Sokağın’da Marcani camisi sizi karşılar 1700’lü yıllarda yapılan cami aslında çarlık Rusya’sında ilk yapılan cami olarak geçmektedir II Katerina tarafından şehir nüfusuna bir armağan olarak yapılmış. Cami orta çağ barok mimarisi ile yapılmıştır. Cami 1863 yılında bir restarasyon görmüş. Caminin ismi 1885 yılında imam olarak atanan Tatar bilim adamı Şahabettin Mercani’den alır. Aynı zamanda sokakta Marcani’ninde evi bulunmakta olup el sanatları müzesi olarak işletilmekte ve ziyaret edilebilmektedir.

tataristan-kazan-mercani-camii

Aynı sokağın sonunda Apanaev Camiside bulunmakta bu camide yine 1700 lü yıllarda yapılmıştı mimari tarzı aynıdır.

Sokağın içersinde eski Tatar ev dizaynlarını görebilirsiniz ve sokakta bir Çak-Çak yani Tatarların milli tatlısı müzesi bulunmakta bu müze içersinde çok keyifli ve eski Tatar kültürüne dokunabilirsiniz.

cak-cak-tatlisi-tatarlar

Sokak İçersinde birde Tatar restoranı bulunmakta yalnız fiyatlar biraz kabarık diyebiliriz… Ama eğer Tatar lezzetlerini tatmak isterseniz burası size göre olabilir.

Sokak içersinde Mercani caminin yanında birde islam enstitütüsü bulunmaktadır.

Sokağın al tarafında kaban gölü ve kamal tiyatrosu ( Tatarca tiyatrolar sergilenmekte. ) Yaz aylarında ve kış aylarında burası çok keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yer ve bir manzara olmaktadır. Eğer ki şehir içersinde Tatar eski tarihini aramak istiyorsanız mutlaka bu sokağa uğramanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir