Tataristan Bolgar Şehri : Bolgar Medeniyet Müzesi

tataristan-bolgar-medeniyet-muzesi-21Tataristan kültürel ve tarihsel olarak çok zengin. Bu zenginliğin içersinde bir çok bölge değerli bizde bu yazımızda bu değerli bölgelerden birisi yani Bolgar şehrindeki Medeniyet Müzesi hakkında kısa bir bilgi sunumu yapacağız.

Tataristan’a Kültürel bir tur programı ile geliyorsanız mutlaka Bolgar şehrini gezmeyi unutmayın tarih olarak hatta Türk tarihi açısında çok büyük bir öneme sahip bir yerdir. Bu bölgede eski tarihte İdil Bolgar Hanlığı hüküm sürmüş ve bir kaç kez Moğol istilasına ( 1236 yılında ) uğramış.. bu istilaların en sonunda yenik düşerek ve daha sonraki savaşlarda zayıflıyarak Kazan hanlığına bağlanmıştır ( 1399 yılında ) . İdil Bolgar Hanlığı 922 yılında, Alamuş Han’ın hükümdarlığı sırasında İslam’a geçmişlerdir. ( Tataristan gezi sitemizde bir önceki konularda İdil Bolgar Hanglığı ve İslamiyeti kabul ediş sürecini anlatmıştık.)

tataristan-bolgar-medeniyet-muzesi-16

Bolgar şehrinde, 2014 yılında yeni binasında açılan Bolgar Medeniyet Müzesi içersinde bir çok tarihi eser ve kalıntılar bulunmaktadır ve bu kalıntılar arasında günlük yaşamlarında kullanılmış bir çok tarihi eseri görebilirsiniz. 7 kattan oluşan bu müzede halen kazı çalışmalarından çıkan eserler sergilenmekte olup idil nehri üzerinde kurulan bu müze yaz aylarında gemi ile gelen turistler için özel limanda yapılmıştır 2016 yılı itibariyle hizmete geçmiştir. Bolgar müzesini gezdikten sonra yan tarafında bulunan islam müzesinide gezebilirsiniz içersinde basım olarak en büyük Kuran-ı Kerim sergilenmektedir.  Bu müzeyi gezdikten sonra Ulu Cami kalıntısını gezebilir daha sonra han mezarlarına ziyaret edebilirsiniz.

tataristan-bolgar-medeniyet-muzesi-17

İdil Bolgar Hanlığı Türk tarihi açısından büyük bir öneme sahip olup Tataristan’a düzenlenecek tur gezilerinde mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz

tataristan-bolgar-medeniyet-muzesi-32

( Yukarıdaki resimde İdil Bolgar Hanlığının İslamiyeti Kabul Edişinin Resmedilmiş Hali )

tataristan-bolgar-medeniyet-muzesi-13

( Bolgar Medeniyet Müzesinden bir Resim )

tataristan-bolgar-medeniyet-muzesi-70

( Ulu Cami )

tataristan-bolgar-medeniyet-muzesi-42

( En Büyük Basım Kuran-ı Kerim )

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir