Tataristan’da Bulunan Bilyar Şehri ve Siyah Taş

Kazan şehrinden yaklaşık 140 Km uzaklıkta bulunan Bilyar şehri küçük ve şirin bir yer tarihi bakımından da incelenmesi gerekmektedir. Bilyar şehri İdil Bolgarlarının ikinci başkentidir ve tarım alanında burada başarılı olmuşlardır.

Bilyar şehrinde aslında pek kalıntı kalmamış en son yazın ziyaret ettiğimizde bir müze olduğunu biliyorduk binasını bulduk ama kapalıydı. Şehirde camiler bulunmakta tabi bu camiler eski dönemden kalma değil, bizde şehirde biraz gezdikten sonra fazla uzak olmayan bir noktada park ve parkın içinden tepeye çıkan bir merdiven olduğunu gördük ve yukarı doğru çıkmaya başladık uzun bir yolculuk oldu ve ara yerlerde dinlenme için kısımlar yapılmış ve bu kısımlarda dinleniyorsunuz.

Merdivenlerin bitiminde karşınıza bir yer çıkıyor büyük bir siyah taş ve ziyarete gelen kişiler bu taşın etrafında 3 kez dönüyor.. Buraya yaşlı Tatar teyzelerimizde çıktığını gördük.

Buraya çok ziyaretçi geliyor ve taş etrafında dönerken dilek diliyorlar. Daha sonra aşağıya doğru indik merdivenlerden indikten sonra karşınıza bir çeşme çıkıyor ve bu çeşmeden su doldurup içebilirsiniz.

Bölgede bulunan park yaz aylarında hafta sonları genellikle kalabalık olabiliyor burada aynı zamanda mangal ve semaver kiralıyabiliyorsunuz.. Hafta sonu gezme için iyi bir nokta.

Keyifli gezi ve keşifler… sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir