Tataristan Kazan Gezilecek Yerler

Trans sibiryanın durağı aynı zamanda kültür başkenti Kazan! Türklük ve İslam tarihi bakımından Tataristan’ın önemi çok…

Tataristan Kazan Gezilecek Yerler

Türkiye’den 21:30’da kalkan uçak saat 00:45 gibi Kazan uluslararası havalimanına iniş yapıyorsunuz. 2016 yılı için vize uygulaması geçerli Türkiye’den gelmeden vize almanız gerekmektedir. Pasaport kontrülünden geçtikten sonra taksi ihtiyacınız varsa sitemizde bulunan Tataristan’da taksi çağırma sayfamızı bularak cep telefonunuza indireceğiniz bir program sayesinde taksi çağırabilirsiniz yalnız pasaport kontrolünden çıktıktan sonra kapıda bekleyen taksiciler oluyor biraz bezenda baya pahalı olabiliyor bunun için tercihiniz bu taksiciler olursa pazarlık etmenizde fayda olacaktır bu tp taksiciler genellikle 1000 Ruble gibi rakamlara merkeze götürür… Onun haricinde havalimanında çıkış kapısının sağında taksi ofisi var oradan yardım alabilirsiniz.. ama en güvenlisi bir turizm firması araştırıp internetten ” Kazan’da havalimanı transferi ” kelimesi ile araştırıp firma bulabilirsiniz bu daha güvenli olacaktır ve daha uyguna gelebilir.  Şehir merkezi havalimanına yaklaşık 25 km civarı hoteliniz şehir merkezindeyse zaten genellikle hoteller bauman caddesi üzerinde bu cadde Kazan’da çok ünlüdür ve genellikle kafe ve restoranlar bu cadde üzerinde oluyor akşamları kalabalık ve hafta sonları daha renkli oluyor. Cadde üzerinde Tataristan’ın simgelerini görmek mümkün bunlardan biriside Kazan’ın Kedisi ” Alabrıs ” bu kedinin hikayesi ise çok farklı 1745 senesinde ziyarete gelen Petro ve Katerina’nın kızı Yelizaveta Petrovna Kazan’da hiç fare olmadığını görür… Ama Petersburg’daki sarayda farelar istila eder neredeyse Petrovna Kazan’dan 30 tane erkek kesi ister bu Ptersburg’a getirilir bu kediler saraydaki fareleri neredeyse yok eder ve başarılı olur bunun anısınada Alabrıs yani kedi heykeli dikilir… Aynı sokakta kurbağ havuzu’da var bu caddede yardım aldığınız Kazan’lı bir rehber sayesinde detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz…

Kazan’ın en önemli simgelerinden biriside Kazan Kremlin’dir. Kazan Kremlin giriş kapısında Musa Celil heykeli sizi karşılar Musa Celil II. Dünya şavaşı sırasında savaşmıştır ve Kazan’ın halk kahramanıdır.  Kazan Kremlin girişinde bir saat kulesi var bu kule sonradan eklenmiştir. Kremlin’in karşısında Kazan milli müzesi yer almaktadır. Kazan kremlin içersinde müzeler ve anıtlar bulunmaktadır aynı zamanda Tataristan Cumhuriyetinin idari binalarıda vardır. Kul-Şarif camii Kremlin içersinde yer alır cami mimari olarak Kazan’ın simgeleri arasında yer alır… Kul – Şarif Korkunç İvan’ın Kazan’a saldırısında savaşmış ve öğrencileri ile birlikte şehit düşmüştür… Kazan’ın 1000. yılı anısında Kul-Şarif camii yeniden inşa edilmiştir.

Tataristan Kazan Gezilecek Noktalar

Tataristan Kazan Süyümbike Kulesi.. Tataristan Kazan’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler …

Süyümbike, Sefa Giray’ın eşi ama 1949 yılında ölen Sefa Giray oğlu küçük oldupu için Ödemiş Giray.. onun yerine annesi yani Süyümbike Tatar Sultanı olarak Tatar Hanlığının hakimini üstlenmiştir.

Süyümbike 1554 yılında Moskova’da ölmüştür ve anısına Kremlin içersine bir Kule/Minare inşaa edilmiştir. Bu kulenin adı Süyümbike’dir… 7 Kattan oluşur ve hafif eğikliğe sahiptir.

Tataristan Bolgar şehri gezilecek noktalar

Tataristan Bolgar Şehri Gezilecek Yerler .. Tataristan’da Gezilecek Noktalar.

Bolgar şehri Kazan’a 180 Km uzaklıkta bir tarihi kültür şehri.. Bolgar şehrine Kara yolu ve nehir yolu ile gidebilirsiniz İdil Nehri üzerinden Bolgar şehrine gitmek çok hoş oluyor.. Yalnız Gemi ile gidiş seçeneği için Mayıs 5 – Ekim 10 arası yapılmakta yoğun kış şartları yüzünden.. Bolgar Hanlığı Müslümanlığı ilk kabul eden Türk kavimi olarak geçmekte. ( 922 yılı ) Bolgar şehrine vardığınızda ilk ziyaret edeceğiniz yer Müze oluyor müze yeni yapılmış ve zengin bir müze içersinde tarihi dokuları hissedebiliyorsunuz ve Bolgar hanlığını daha iyi anlayabiliyorsunuz.  Müzeyi gezdikten sonra 200mt ileride bulunan İslam müzesine geçiyorsunuz ve alt kattan başlıyorsunuz burada İslam müzesi bulunuyor bir kat yukarı çıktığınızda ise Dünyanın en büyük basım Kuran-ı Kerim’ini görebilirsiniz. Basımı Vatikamda yapılmış nedeni ise bu basım makinasının orada bulunmasından dolayı üzerinde bir çok değerli taş bulunuyor.

Bolgar İslam Müzesinden ayrıldıktan sonra Han sarayı, Ulu Cami ve Katherina döneminde yapılmış bir klise ile karşılaşıyorsunuz aynı zamanda han mezarlarıda bulunmakta. İdil nehri kenarında bulunan Bolgar gezmeniz gereken yerlerden bir tanesi..

Tataristan Kazan şehri gezilecek noktalar

Tataristan Kazan Gezi, Seyahat rehberi… Kazan’da gezilecek ve yapılacak şeyler..

Tataristan Kazan gezilecek ve görülecek yerler – Tataristan Kazan gezilecek noktalar.

Kazan’da eski Tatar sokağı ve Mercani Camii, Mercani Cami eski Tatar sokağında bulunuyor Cami eski barok tarzında inşaa edilmiş ve 1700’lü yıllarda yapılmış. Çarlık döneminde ilk yapılan cami olarak geçmekte Katherine Tatar halkına bir hediye olarak yaptırmış .. Aynı sokakta Apanaev camiide bulunmakta..

Tataristan Kazan şehri gezilecek noktalar

Eski Tatar sokağının içersinde bir Tatar restoranıda bulunmakta bu restoranda genellikle Tatar yemekleri yapılmakta ve baya büyük bir kompleks en ünlü kişiler buraya gelip yemek yiyorlarmış.. Fiyatları biraz yüksek olsada yemek yiyebileceğiniz noklatalrdan bir tanesi. Restoranın önüne çıktığınızda solunuzda bir Tatar tiyotrosu olan Kamal Tiyatrosu kalıyor önünde ise Kaban gölü bulunuyor. Bu Göl aslında bir tabiat harikasıymış yanlış yapılan uygulamalardan dolayı bu harikalık gitmiş ama yinede şehre bir renk katıyor.. Bauman dedik ama renkli ve güzel caddelerinden biriside Kazan’ın Bulak caddesi dar güzel ortasından bir kanal geçmekte ve yazın yeşil ile birleşince harika oluyor…

Tataristan Bolgar şehri gezilecek noktalar

Kazan’da gezilecek ve görülecek yerler neresi?  Tataristan Kazan’da neler yapılabilinir? Tataristan Kazan gezi rehberi

Tataristan Kazan’a geldiğinizde tarihi, kültürü, islamı ve diğer dinlerin kültürlerine dokunabilirsiniz şehir çok renkli ve güzel aynı zamanda düzenli. Tataristan Kazan’da gezi düzenlemek istiyorsanız çok keyifli geçeceğini şimdiden belirteyim.  Geniş caddeleri, kafeleri restoranlarıyla hafta sonu eğlenceleri ile sizleri etkiliyecektir.

Kazan’da neler yapılır? Tataristan Kazan Gezisi .. Tataristan rehberi.

Sorularınızı Yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir