Tataristan Kazan’da Para Değişim İşlemleri

Tataristan Kazan’a turist olarak geldiniz yanınızda USD veya EURO var ve bunları Ruble’ye çevirmek istiyorsunuz ama zarar etmeyeyim derseniz size tavsiyelerimiz olabilir.

Bunlardan bahsetmemiz gerekirse ilk olarak Havalimanında bagaj alımdan çıktıktan sonra karşınıza çıkan bankalar burada düşük alabilirler eğer taksi ücreti veya anlık ihtiyacınız olursa buradan bozdurabilirsiniz. Şehir merkezinde ise Rusya’nın en büyük bankalarından olan sberbank’ta ise kur çok düşük oluyor pek tavsiye etmeyiz ama yinede küçük anlık harcamalarınız için bozdurabilirsiniz. İyi kur olan bankalar ise genellikle BİNBANK olarak geçmektedir eğer şehir merkezinde banka bulmak isterseniz mobil telefonunuzdan konum servislerinden yararlanarak bulabilirsiniz. Diğer bankaların kurları çok değişik olabilir. VTB Bank ise kuru iyidir ama 500’e kadar olan değişimlerde komisyon alıyor sanırım 150 – 200 Ruble kadar ek kesiyor. Bu arada 40.000 Rubleye Kadar olan para bozdurma işlemlerinde pasaport bilgilerine ihtiyaç duyulmamaktadır yasal olarak ama yinede siz tedariki gidin çünkü yasalar hızlı şekilde değişebilir.

Rusya’ya gelirken kesinlikle temiz ve kırışık olamayan bir para ile gelin hatta gizli mühür olmasına hatta mühürlü olmamasına dikkat edin çünkü değişim olmuyor olsa bile çok çok düşük bir kurdan değişiyorlar bu tip paraları değişen yer ise var örneğin Europa kredit  bank buradan düşük kur olmaksızın değiştirebilirsiniz. Not olarak söylememiz gerekirse Türkiye’deki gibi döviz bozdurma büroları çok değil hatta yok denecek kadardır sadece Bankalardan bozdurabilirsiniz.

Bu arada 10.000 Amerikan Doları değerini aşan değerli eşya ve paralarınızı gümrükte deklere etmeniz gerekmektedir.

iyi ve keyifli geziler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir