Bir Gelenek Patates ( kartoshka )

Aslında Rusya genelinde bir gelenek olan ve eski yıllardan beri süre gelen kartoshka yani bildiğimiz patates öyküsünü kısaca size yazmak istedik.

Rusya geneli yılın büyük bir bölümünü soğuk ve kar yağışlı olarak geçirmektedir ve eski yıllarda olan yaşantı rutini bakımından en gözde yiyecek Patates olmuştur. Patates her ailenin köy toprağında neredeyse Mayıs ayı içersinde ekilir ve Eylül ortası sonu gibi toplanır ve bu toplanan patatesler yerin altına oluşturulan saklama depolarına yerleştirilir ve kış günlerinde alınıp sofralara gelir. Bu coğrafyaya geldiğinizde yemeklerin büyük bir bölümünün patates üzerine olduğunu görürsünüz aslında yemeklerin çoğuk etli ve patates türevlerinden yapılıyor. Gerçi bu gelenek artık yeni nesil tarafından pek uygulanmasada halen yaşı ileri olan aileler tarafından yapılmaktadır. Yani Rusya’ya yaşamaya geldiğinizde veya evlendiğinizde eşiniz size hadi köye gidelim patates yetiştirelim derse şaşmayın. Ama bu patatesler gerçektende markettekine göre lezzetli oluyor çünkü tohumu yıllardır değişmeden ilaçlanmadan yetişip sofralarımıza geliyor. Birde buralara geldiğinizda patatesin ne kadar çok çeşiti olduğunu duyabilirsiniz yani bizim bildiğimiz patates neymiş be! diyebilirsiniz.

Burada bir gelenek olarak halen sürdürülüyor aslında hem kışı geçirmek için hemde ekonomik yönden burada yaşayan ailelere faydası çok oluyor.

Araçla köy üstlerinden geçerken iki şey çok gözünüze çarpabilir patates ve elma. Köy üstü olan ana yollardan geçerken sağlı sollu patates ve elma satan küçük sandıkları görebilirsiniz ve bunları satanda neneneler ve dedeler oluyor genellikle hem evlerine katkı hemde doğal olan bu yiyecekleri satıyorlar. Elma dedik, genellikle diyelim yine köy bahçelerinde Elma ve vişne ağaçları çoktur yani coğrafyaya göre dayanıklı yiyecekler ekiliyor ve yetiştiriliyor. Vişne ve elmadan kışın kompot tarzında ( sıcak bir suyun içinde kaynatılıp ve birazda şeker eklenip soğuk veya sıcak olarak içilen mşrubat ) içecekler hazırlanıyor.

Rusya kışı ve iklimi sert bir yerdir ve buna göre özel yiyecekler var biz bu yazımızda gelenek halina gelen patatesi yazmak istedik aslında kısaca bir özetlemek istedik. Bazı zamanlarda sitemizde Rusya’ya ait meyve veya yiyecek türlerini özet olarak yazmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir