Tataristan’daki Tiyatrolar : Galiaskar Kamal Tatar Akademik Tiyatrosu

Galiaskar Kamal Tiyatrosu Rusya’nın önemli Tatar tiyatroları arasında yer almaktadır. Tiyatro 22 Aralık 1906 yılında açılmış ve Tatar tiyatroları sahnelenmeye başlamıştır.

Bir çok tiyatroyunu sergilenmiş ve sergilenmeye devam ediyor  ve başlıca bilindik ve halen günüzmüde oynanan tiyatrolar Şairin Evliliği ( Tük oyun yazarı olan İbrahim Şinasi tarafından yazılmıştır) , Mutsuz Kız’dır ve bu oyunlar Tatarca olarak sahnelenmiştir. Tatar tiyatroları ilk zamanlarda halka açık olarak oyunlar sergilemiş ve daha sonra 1987 yılında Kaban gölü kıyısında bulunan binasında gösteriler başlamış ve günümüze kadar halen burada tiyatrolar sahnelenmektedir.

Tiyatronun mevcut repertuarı çoğunlukla Tatar oyun yazarları tarafından yazılan oyunların oluşuyor ama aynı zamanda bazen Rus ve yabancı yazarlarında yazmış olduğu tiyatrolar oynanmaktadır.

Tiyatro içersince oynanan Tatarca tiyatrolar gelen yabancı ziyaretçiler içinde çeviri yapmaktadır ama Türkiye’den geldiyseniz Tatarcayı anlamakta güçlük çekmezsiniz.

Detaylı Bilgi, oyunlar ve oyun biletleri satın almak için ; Kamal Tiyatrosu tıklayınız.

Sergilenen Oyunlardan Kareler ;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir