Rusya turlarında tercih edilen 3’üncü turistik nokta Kazan

 Rusya turlarında Kazan turistler tarafından tercih edilen 3’üncü turistik nokta… Bunun sebeplerinden bir tanesi Tatar kültürü ve İslam ile diğer dinlerin barış içinde olması bunun yanı sıra tüm halkların kardeşce yaşaması diyebiliriz. Tabi bu tüm kültürel bağların içersinde tarihsel anlamda da Tataristan çok güçlü ve UNESCO Dünya mirasları listesinde bulunan bir kaç turistik noktasıda var. Bu tabi hem yurt içi hemde yurt dışı turistlerin ilgi odağında olan Tataristan Türk turistleri içinde Rusya tur paketleri satışlarında rabet görmekte.

Her ne kadar 2016 yılında vizelerde kaldırılsa Türk turistlerin gelme ve gezme arzusu Tataristan’a eksilmedi… 2015 yılı içersinde Tataristan Türkiye’de tanıtım çalışmaları hızlı bir şekilde yürütülüyor bir çok gezi ve tarihi tanıtım televizyon programları davet ediliyordu.  Televizyon programlarının etkisiyle Tataristan tanınıyor ve Türkiye’den daha çok turist gelmesine sebep oluyordu tabi bu süreç 2015 yılının son aylarında yaşanan elim olaydan ötürü değişmişti… 2015 yılı turizm döneminin en parlak yılı olarak geçti diyebiliriz çünkü Rusya’ya 2015 yılında 1 milyona yakın bir turist dalgası yaşandı ve bu rakam son yıllara göre en yüksek miktar olarak gösterildi. 2015 yılında ise Türkiye Rusya’ya en çok turist gönderen 3’üncü ülke olarak anılmaya başlandı bunun etkisi tabi ki karşılıklı vizelerin olmamasıydı.

Peki Tataristan tekrar Türk turistlerin ilgi odağı olurmu sorusu kafamızda oluşan bir soru olabilir… Evet tekrar Türk turistlerinin tercihi Tataristan olacaktır. Çünkü Türkiye ve Tataristan çok güçlü kültürel bağlara sahip bu bağlar ile turizm alanında tekrar yükselişe geçeceğinden eminiz.

Turistik noktalar arasında Kazan 3’üncü sırada olduğunu belirtmiştik peki ilk 2 kim derseniz Moskova ve Petersburg diyebiliriz. 3’üncü şehir olmasının sebeplerinin başında tarihi ve kültürel bağ olan Kazan’ın diğer şehirler ile bağlantısı çok kolay olması bakımından gelen turistlerin ilk durağı Petersburg olabilir çünkü Peter’den Moskova’ya hızlı tren seferleri bulunmakta yaklaşık 3,5 saat süren keyifli bir yolculuğun ardından Moskova’ya varıyorsunuz.. Moskova’da tur programınızı tamamladıktan sonra haftanın hergünü sabah öğle ve akşam seferi ile Kazan’a 1 saat süren hava yolculuğu ile gelebilirsiniz. Maliyet bakımından şehirler arası ulaşım gözünüzü korkutmasın… İstanbul’dan Petersburg şehrine direk uçuşlar bulunmakta aynı zamanda Moskova ve Kazan’a da THY ile direk uçuşlar bulunuyor.. Petersburg’dan başlayan geziniz Kazan’da noktaladığınızda tekrar gece uçuşu ile direk olarak İstanbul’a gelp turunuzu noktalayabilirsiniz. Yine illaki ben Moskova’dan başlıyacağım dersenizde Moskova – Petersburg hızlı tren Petersburg’dan direk uçuş ile 1 saat 35 dk sürüyor Kazan şehrine gelebilirsiniz. Yani istediğiniz gibi rota çizme şansına sahipsiniz tabi bu şansımızı THY ile yakalıyoruz bu büyük ilk 3 turistik şehre direk uçuş gerçekleştirdiği için.

Kazan hakkında kısa bilgi vermemiz gerekirse 1000 yılını geride bırakan bu muhteşem şehir içersinde gezibilecek alanlar Kazan Kremlin, Bauman caddesi, Eski Tatar sokağı, eski yapıtların olduğu yerler, eski cami ve kiliseler … Kazan şehrinin dışına biraz çıktığınızda ise Bolgar şehri ( İslamiyeti ilk kabul eden Türk hanlığı ) Sviarsk adası, Raifa manastırı, dinlerin merkezi tapınağı ve daha bir çok tarihi noktayı ziyaret edebilirsiniz… Bir not düşmek gerekirse Kazan’a gelen bir daha geliyor bu şehri gören herkes seviyor hayran kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir