Tataristan’da kültürel etkinlik : Ortak Miras Bolgar

Resim, Kazan Başkonsolosluğu Sayfasından Alınmıştır.

Tataristan’ın başkenti Kazan şehrindeki T.C Kazan Başkonsolosluğu’unda kültürel etkinlikler kapsamında ” Ortak Miras Bolgar ” sergisi düzenlendi ve bu etkinliğe Kazan’da yaşayanlar yoğun ilgi gösterdiler.

 Bu Konu İlginizi Çekebilir : Türklük ile İslam’ın Devlet Nezdinde Kesiştiği İlk Yer: Bolgar Şehri

Sergi, Kazan Başkonsolosluğu ve Kazan Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile oluşturuldu. Sergide yer alan eserlerin sahipleri ise; Rifkat Vahitov, Ferit Valiunllin, Bulat Gilvanov, Ravil Zagidullin ve Rüstem Huzin’dir. Aynı zamanda eser sahipleride sergi açılışında bulundular ve birer konuşma yaptılar.

Konuşmalarda Bolgar şehrinin ve Bolgar mirasından oluşturulacak sanat eserlerinin Türk-Tatar ve Müslüman ortak kimlikleri için ne kadar önemli olduğuna değinildi.

Resim, Kazan Başkonsolosluğu Sayfasından Alınmıştır.

Başkonsolosluğun resmi facebook sayfasından yapılan açıklamada ise ;
2014 yılında UNESCO Ortak Mirası Listesi’ne dahil edilen Bolgar şehrinin ve tarihte İslam’ı ilk kabul eden Türk Devleti olan İdil Bulgar Devleti’ne ilişkin resimler sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur.

Resim, Kazan Başkonsolosluğu Sayfasından Alınmıştır.

Etkinliğe Tataristan Devlet Konseyi (Meclis) Başkan Yardımcısı, “Merhamet” Kadın Milletvekilleri Birliği Başkanı Tatyana Larionova, Tataristan Meclisi Kültür, Bilim, Eğitim ve Milli Konular Komisyonu Başkanı, Milletvekili Razil Valiyev, Milletvekilleri, Kazan’da mukim konsüler misyonların temsilcileri, Ressamlar Derneği üyeleri, basın mensupları, sanatçılar, STK temsilcileri, Kazan Federal Üniversitesi öğretim görevlileri ile Kazan’daki üniversitelerde öğrenim gören yerel ve Türk öğrenciler, işadamlarımız ve vatandaşlarımız katılmıştır.

Sergi 21 Nisan 2017 tarihinde kadar açıktır.

” Bu sergiye eğer Kazan’da bulunuyor veya yaşıyorsanız mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz ” ifadelerine yer verildi.

Resim, Kazan Başkonsolosluğu Sayfasından Alınmıştır.

Kaynak : T.C Kazan Başkonsolosluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir