Tataristan gezilerinde mutlaka gitmeniz gereken yer : Bolgar Şehri

Tataristan’a bir gezi planladığınızda mutlaka gidip görmeniz gereken yerler arasına Bolgar şehrinide almalısınız. Bolgar hanlığı İslamiyeti ilk kabul eden Türk devleti olarak geçmektedir.

Bolgar şehri 2014 yılında UNESCO Dünya mirasları listesine dahil edilen ortak tarih şehridir. Tataristan Kazan şehrinden sonra bu bölgedeki tarihi yakından tanımak ve geçmiş tarihe bakmak istiyorsanız Bolgar şehrine gelmenizi tavsiye ediyoruz ve şehirde bulunan yeni açılmış 5 katlı bir müze bulunmakta, müze içersinde tarihe dokunabilir geçmiş yaşam ile alakalı tarihi eserleri görebilirsiniz.

 Bolgar Şehrine nasıl gidebilirim?

Bolgar’a eğer ki kışın gitmek istiyorsanız bir araç ayarlamanızda fayda olacaktır. Çünkü Kazan’dan şehir uzaklığı 180 KM civarinda bulunmakta tam bir gününüzü alabilir ve bu zamanada değer bir tarihi mekandır. Yazın geliyorsanız özellikle Mayıs 15’inden sonra şehir merkezine pekte uzak olmayan bir limandan sabah öğle ve öğleden sonra olmak üzere gemi seferleri düzenleniyor ama bunu kaldığınız hotel resepsiyonundan bilgi almanızda fayda olacaktır çünkü değişiklikler olabiliyor. Gemi ile Bolgar şehrine giderseniz gerçekten keyifli geçeceğine garanti verebiliriz İdil ve Kama nehri üzerinden şehre varıyorsunuz ve vardığınız noktada ilk sizi yukarıda bahsettiğimiz müze karşılıyor ilk olarak burayı gezebilir eğer ki yürümeyecekseniz kiralık golf arabaları var bunlardan yararlanabilirsiniz. Geri dönüşünüzüde yine gemi ile yapabilirsiniz ve fiyatlarıda uygun… Eğer ki kara yolunu seçerseniz yine keyifli gidecektir çünkü köy içlerinden geçiyorsunuz ve yöresel yemekler alabilirsiniz veya fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bolgar şehrinde yeni yapılmış olan Ak Mescid’ide unutmamak gerekiyor. Tarihi alanları gezdikten sonra hem yemeğinizi yiyip hemde dinlenebileceğiniz bir alanda bulunmakta Ak Mescid yanında. Bem beyaz görünü mi ile ve mimari yapısıyla Tac Mahal’ı andırıyor Ak Mescid.

Ak Mescid yanında bulunan bir ekmek müzeside yer alıyor bu müzeyi gezebilir içersinde bulunan restoranda yemekte yiyebilirsiniz aynı zamanda bu müze içersinde birde Tatar evi bulunmakta, bu ev içersinde eskiden Tatar halkının günlük kullandığı eşyalar ve köy yaşantısı ( tavuk, koyun, keçi ve at ) yansıtılmaktadır aynı avlu içersinde.

Eğer ki sizde rotanızı Tataristan’a çiziyorsanız mutlaka Bolgar şehrine uğrayınız.

 

“Tataristan gezilerinde mutlaka gitmeniz gereken yer : Bolgar Şehri” için bir yorum

  1. Not olarak yazıyorum. Bir dahaki gidişimde inşallah gideceğim Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir