Tataristan’ın Bolgar Şehrinin Bugününden Kesitler

Rusya’nın Tataristan Özerk Bölgesinde bulunan tarihi kent Bolgar özellikle son dönemde önemi daha da anlaşılan hatta UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan bir yer. Başkent Kazan’a yaklaşık yüz otuz km uzaklıktaki Bolgar geçmişte ilk Müslüman-Türk devletinin başkentliğini yapmasıyla ve büyük bir ticaret kenti olmasıyla ünlüydü. Bugün geçmişin izini takip etmek isteyen seyyahların uğrak yeri olan eski Bolgar’ın yanında ise aynı adı taşıyan küçük bir şehir bulunuyor.

Bu yazıda size Bolgar’ın geniş tarihine nazaran hakkında çok az konuşulan günümüz kenti Bolgar’dan söz edeceğiz.

Şehrin tarihi özelliklerinden bahsettiğimiz yazıya göz atmak isterseniz tıklayınız 

Bu küçük kent, son verilere göre yaklaşık sekiz bin beş yüz kişilik bir nüfusa sahip. Nüfusun yüzde seksenine yakınını Ruslar oluştururken, yüzde on beşe yaklaşan bir oran ise Tatarlardan oluşuyor. Kalan az sayıda küçük bir kesim ise bir başka Türk boyu olan Çuvaşlardan.

Şehir yerleşimi tarihi şehrin hemen birkaç kilometre ötesine doğru yayılıyor. Bolgar’ın şaşaalı dönemlerinde şehirde bulunduğu bilinen kiliselerin maketlerini sol tarafınıza alıp giriyorsunuz şehre. Tipik bir Rus yerleşim yeri ile yer yer Tatar sivil mimarisinin örneklerini görerek ilerlenen küçük kentte birkaç banka, birkaç market zincirinin şubesi, birçok küçük dükkan ve yirmi dört saat açık birkaç market bulunuyor. Birkaç küçük restoran-kafe de şehre hizmet ederken bunlardan birisi 24 saat açık kalıyor. Konaklama için ise bir adet otel bulunmakta. Otelde kalma deneyimimiz olmamakla birlikte yemeklerinin iyi ve restoran kısmının temiz olduğunu belirtelim.

1991 yılında tekrar kendi adı ile kent statüsüne kavuşan modern Bolgar’ın adı birçok kez değişikliğe uğradı. On sekizinci yüzyılın sonlarına doğru Rus Çarı tarafından yerleştirilen çiftçiler tarafından Spassk (Спасск) ismi verildi. 1926-35 yılları arasında Spassk-Tatarskiy adıyla anılan kente 1935’te Kuybişev ( İngilizce: Kuibyschew  Rusça: Куйбышев )  adı verildi. Bir Sovyet geleneği olarak ismi değiştirilen şehre 1918-1920 yılları arasında Kızılordu komutanlığı yapan Valerian Vladimiroviç Kuybişev’in anısına bu ad verilmişti.

Kentin merkezi denebilecek bir yerde tüm Sovyet yerleşimleri gibi bir Lenin heykeli ve bir savaş anıtı bulunuyor. Bu küçük yerleşimin bir kültür merkezi, bir sinema salonu ve bir tiyatrosu var. Mesela biz gittiğimizde şehre yakında gelecek bir oyunun afişleri asılıydı ve biletleri satıştaydı. Bu küçük şehirde doğan bir Tatar müzisyen Bolgar Folk Metal türünde Baradj isimli bir grupla Kazan’da sanat faaliyetlerine devam ediyor. Tatar dilinin metal türündeki nadir temsilcilerinden olan grup sağlam bir müzik altyapısı, sert gitar ritimleri ve bol dubble crosslu davul yorumu ile Tatar-Bolgar kültüründen esinlenen şarkı sözleriyle dikkat çekiyor

Birkaç aktif kiliseye ek olarak bir cami de şehirde bulunuyor. Bunlar genelde yeni tarzda yapılmış, mimarisinde sanat kaygısı güdülmemiş yapılar. Cami sosyal ihtiyaçlara da yönelmiş olmalı ki içerisinde –muhtemelen zaman zaman dini eğitim verilen- bir derslik de var.

Tataristan Kazan gezilerinin önemli bir süsü olan Bolgar ziyaretlerine kısa bir modern kent turu da eklenebilir ve tarihi edimlerin yanına sosyal/güncel hayata dair gözlemler eklenebilir.

Bu arada resimler 19.04.2017 tarihine ait ve Nisan ayının sonu olmasına rağmen karlı ve soğuk bir gündü.

Yazı İçeriği : Ahmet Balcı

TG – TataristanGezi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir