Tataristan’da UNESCO Dünya mirası : Sviyazhsk Adası

Tataristan’da bir çok tarihi yapı ve bölge bulunmakta bunların bazıları, Bolgar şehri, Kazan Kremlin ve Sviyazhsk adası özellikle bu üç bölge gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında Tataristan’da. Bu bahsettiğimiz üç tarihe eşlük etmiş bölge UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınmıştır ve tabi bu girişimler Tataristan’ın eski Cumhurbaşkanı Mintimer Şeymiyev tarafından çalışmaları yapılmış ve girişimler sonucunda UNESCO listesine dahil edilmiştir. Bu bölgelerden başlığımızda da bahsettiğimiz gibi Sviyazhsk Adası’ndan bahsedeceğiz. Ada daha önceleri bağlantı yolu olmadığından ulaşımından zor olduğu aynı zamanda elektrik, su ve gazın olmadığı bir tarihi bölge olarak kalmış. Çalışmalar sonucunda adaya bir yol bağlantısı yapılmış ve günümüzde yarım ada olarak geçmektedir. Sviyazhsk Adası şuan tarihi mekanlarının restorasyonları sonucunda Tataristan’a gezi amaçlı gelen turistlerin uğrak yeri olarak geçmektedir.

Peki bu adanın özelliği ne ve tarihsel gelişimi ne kadar etkili olmuştur? Bunun hakkında sizlere çok kısa bir bilgi vereceğiz ve tabi ki devamını buraya gelerek dinleyebilir ve bu tarihsel güzelliği görebilirsiniz. Sviyazhsk Adası 1551 yılında Korkunç İvan tarafından Kazan Hanlığını almak için kurulan bir askeri üs olarak inşaa edilmiş. Buraya Moskova’dan gemilerle taşıyarak ağaçlar getirilmiş ve tahtadan kale yapılmış. İçersinde şuan itibariyle yani günümüze kalan kalıntılar arasında eski kiliseler bulunmakta. Kazılar sırasında geçmiş tarihi anlatan bir çok eser çıkararak bir müzede ada içersine kurulmuş. Kazan şehrine yaklaşık 43 km uzaklıkta bulunuyor.

 Ada içersinde birde eski zamanı yansıtan bir alanda kurulmuş ve içersinde o dönemde savaşan askerlerin kostümleri bulunmakta tanıtım amaçlıda kostümleri giyen kişilerde var. Kılış gösterisini izleyebilirsiniz aynı zamanda ok ataışıda yapabilirsiniz. Alan yanında birde semaverde çay satan iki kız kardeşte bulunmakta hamur işi yapıyorlar fırında odun ateşinde pişen suylada çayınızı içiyorsunuz çok güler yüzlüler. Bu bölgede baldan alkolde üretiyorlar sıcak olarak servis ediliyor %5 oranında alkola sahip denemek isteyenlere tavsiye edebiliriz.

Eğer ki sizlerde bireysel veya grup olarak Tataristan’a gezi amaçlı gelmek istiyorsanız tatkazantravels@mai.ru adresi ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir