Kazan Hanlarının mezarları Kremlin içersine defnedilecek

Kazan Hanlığını yöneten Han mezarları Kazan Kremlin içersinde daha önce yapılmış olan han mezerlığının içersine defnedilecekler ve böylelikle 2016 yılı içersinde başlayan kazılar Mayıs ayı içersinde sona erecek. Kazan Kremlin içersinde bulunan han mezerlığına defnedilecek  Kazan Han’ları isimleri ise şöyle; 1467 yılında vefat eden Uluğ Muhammet Han’ın oğlu Mahmut Han aynı zamanda İbrahim Han’ın 1518 yılında vefat eden oğlu Muhammet Emin Han ve yakınları Kazan kremlin içersinde Süyümbike Kulesinin yanında bulunan Han mezarlığına defin işlemleri tamamlanacak.

Bir  Arkoeloji uzmanı olan Dr. Fayaz Hucin’in açıklamasına göre, Han mezerlarına  1977 yılında yapılan bir kazı sonucunda Alfred Halikov tarafından bulunmuş. Alferd hem tarihçi hemde arkoelog olarak görev almıştı Kazan Kremlin içersinde yapılan kazı çalışmalarında.

Kazan Hanlığı tarihi konusunda bilgi verecek olursak, Altın Ordu devletinin çöküşünden sonra Cengiz Han’ın oğlu Cuci’nin ulusuna bağlı Toka Temür sülalesinden Uluğ Muhammed tarfından bugünki Rusya topraklarında kurulmuş olan bir Türk Devletidir. En iyi zamanlarında 750.000 Km2 sahip olmuşlardır ve aynı zamanda ağırlık merkezleri ise Tataristan, Çuvaşistan, Mari-el (Çirmişistan), Başkırdistan,  Mordovya ve Udmurt (Aristan) Cumhuriyetlerinin toprakları idi. 1438 ve 1552 yıllarında 114 yıl boyunca hüküm sürmüşlerdir. Çöküşü ise pek hayli olaya şahit olmuştur yıkılması ise IV. İvan tarafından Moskova’dan Kazan’a 150.000 asker 150 top ve İngiliz mühendisi Butler’in kumandasındaki istihkâm kıtası ile Kazan üzerine yürüdü ve 20 Ağustos 1552’de Kazan’a ulaştı 23 Ağustos 1552’de ise Kazan’ ı askerleriyle kuşattı. Kuşatma 2 ay sürdü ve 15 Ekim 1552’de Kazan şehri düştü. Aynı zamanda 1552 yılında son Kazan Han’ı ise Yadigar Muhammed idi.

Kazan Kremlin içersinde Han mezarları defin işlemlerine ise 19/21 Mayıs tarihlerinde düzenlenmke olan VIII Tatar İmamları Forumu katılmak için gelen birçok din adamıda eşlik edecek. Kazan Han’larının kemikleri ise özel hazırlanmış olan deri ve ahşaptan imal edilmiş özel motifleri bulunan bir sanduka içersine konulacak ve gömülecek.

Tataristan tarihini anlamak ve yakından görmek için gelenlere Kazan kremlin içersinde bir tarihi ve en önemlisi Han mezarlarının gerçekten orada olmasıyla anlatılacak ve görülecek bir çok bilginin olduğunu şimdiden bizi takip edenlere bildirmek isteriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir