Kutsal Bolgar Buluşması gerçekleşti: “İslam enstitüsü hakiki İslam ile meşgul olacak”

Kutsal Bolgar Buluşması geniş katılımlı bir toplantı ile Tataristan’daki Tarihi Bolgar Şehrinde gerçekleştirildi.  Tataristan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Rüstem Minnihanov’un ve Tataristan’ın ilk cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev’in de katıldığı törenlerde İdil Bulgar Devleti’nin İslam dinini kabulünün 922. Yılı kutlandı. Tarihi Bolgar Şehrinin hemen yanına inşa edilen Bolgar İslam Akademisi de ziyaret edildi. Davetliler ayakkabılarını çıkartıp akademi binasında gezdiler, çağdaş mimarisiyle dikkat çeken binada gözlemlerde bulundular. Akademinin “hakiki İslam”la meşgul olmak misyonuyla hareket edeceği bildirildi. Başkan Minnihanov enstitünün Kurban Bayramı’nda açılacağına dair ümitlerini bildirdi, bu yöndeki çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bilindiği gibi, Bolgar Hanlığı tarihte İslam dinini devlet nezdinde kabul eden ilk Türk topluluğu. Bu konudaki makalemizi okumak isterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz…

Türklük ile İslam’ın Devlet Nezdinde Kesiştiği İlk Yer: Bolgar Şehri

Rusya İslam enstitüsü rektörü Rafıyk Muhammetşin, Rusya Merkez dini nezareti reisi Talgat Tacettin ve Kazan Müftüsü Kamil Semigullin de törenlere katıldı. İslam Enstitüsü’nün Şaymiyev’in teşvikiyle oluşturulan yardım fonu ile finanse edildiği, bazı zenginlerin yanında  halkın da yardımlarıyla yapıldığı kaydedildi.

Kazan Başkonsolosu Dilmaç: “Diyanet ve Üniversitelerimiz de enstitü ile yardımlaşacak”

Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu Turhan Dilmaç da Tatarca yayın yapan Azatlık Radyosuna Tatar dilinde verdiği mülakatta Diyanet işleri başkanlığı ile Türkiye’deki üniversitelerin Bolgar’daki İslam Enstitüsü ile yardımlaşmasını, ortak çalışmalara imza atılmasını istediklerini bildirdi. Bolgar İslam Akademisi yetkilisi Kamil İshakov’un Türkiye’ye gidip Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile görüştüğünü kaydetti. Eylül’de başlayacak eğitim-öğretim yılının ardından Türkiye’den din görevlileri ve hocaların gelip dersler vermeye başlamasının ortak dilek olduğunu, bu yönde adım atılmasında karar kılındığını söyledi. Akademi’nin kuruluşunun Rusya’da yaşayan Türki halklar için önemine değinen Dilmaç, tüm Rusya Müslümanlarının ve Türki halkların faydasına olacağını sözlerine ekledi.

Yazıyı Düzenleyen : Ahmet Balcı

İçerik Görselleri : Alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir