7 Soruda Rusya’yı gezmek ve vize almak!

Rusya Vizesi konusunda yardım almak isterseniz ; tatkazantravels@mail.ru mail gönderiniz veya +79625632236 nolu whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.
Zor mu kolay mı? Ne gerekir kaç para gider?

Rusya vizesi almak zor değil kolay! Üstelik fiyatı da epey uygun. Bir hafta gibi kısa bir sürede çıkıyor. Gerekli belgeler…

Hepsi bu yazıda…

-Hamdi Metin Yılmaz

1) Rusya’ya gelmek için ne gerekiyor?

Rusya Federasyonuna yapacağınız ziyaretler öncesi özellikle turistik ziyaretleriniz için 2016 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olmak kaydıyla vize almanız zorunludur. Yine çok sorulan sorular arasında Tataristan’a vize gerekli mi, hususu var. Evet Tataristan’a gelirken Rusya vizesi almak gerekli, çünkü Rusya Federasyonu içerisinde yer alıyor.

Vize almanız için Türkiye’den ilk önce Rusya’da faaliyet gösteren bir tur firmasıyla anlaşmanız gerekmekte. Turistik voucher, yani turist bilgilendirme kâğıdı; bir başka adıyla davetiye alıyorsunuz. Bu evrak ile VHS vize hizmetlerine başvuru yapıyorsunuz. Yanınızda bulundurmanız gereken evraklar ise şunlar: Pasaport, fotoğraf, turistik voucher. Bu kadarı genelde yeterli oluyor, ama bazı durumlarda uçak bileti rezervasyonu göstermeniz de istenilebilir. Hazırlıklı olmakta fayda var.

2) Rusya vizesi almak zor mu, vize ücreti ne kadar?

Rusya vizesi almak zor değil kolay!

Bir hafta gibi kısa bir sürede çıkıyor. İsterseniz ektsra para verip aynı günde çıkartabilirsiniz. Fiyat ücreti ortalama turistik vocuher için 30 USD. Vize almak için de harç ücreti 76 TL.

Aracılık bedeli 25 USD,  + 5 USD da anket ücreti. Ama isterseniz anket formunu internetten kolay bir şekilde ücretsiz doldurabilirsiniz. Yani kısaca 75 – 80 USD gibi bir ücrete vizenizi alabiliyorsunuz.

3) Türkiye’deyken Rusya vizesi hangi merkezlerden alınır? Hangi şehirlerde bulunur?

İstanbul, Ankara, Trabzon ve Antalya’da bulunan vize merkezlerinden alabilirsiniz. Bunun hakkında daha önce bir konumuz vardı ( link )

4) Konsoloslukta işlemler hızlı mı ilerliyor, görevlilerin muamelesi nasıldır?

Randevu sistemi var. Bu şekilde gidebiliyorsunuz VHS vize hizmet merkezlerine. Her çalışanın davranışları çok iyi ve kibar. En iyi niyetle yardımcı oluyorlar. Güvenliğinden tutun çalışanına kadar herkes samimi ve yardım etmeye çalışıyor.

5) Rusya’ya giriş yaparken havaalanlarında Türk turistlere muamele nasıldır?

Unutmamak gerek ki biz kendi ülkemizden çıkıp başka bir ülkeye geçiyoruz. Yaşantı, tutumlar, davranış, kültür belki her şey değişiyor. Bu değişimler bize tuhaf gelse de bunu kabul etmemiz gerekmekte.

Herkes gibi sıraya giriyoruz, bazen girişte polis soru soruyor. Neden geldiğinizi ve kaç gün kalacağınızı, bazen de sormuyor. Ama bu sorular normal, çünkü her ülkenin belli prosedürleri bulunmakta ve neden geldiğimiz sorduklarında vizemiz olsa da beyan etmeliyiz. Her hangi bir kötü davranışla karşılaşmak pek olası değil. Eski kriz dönemlerindeki olayları unutma zamanı geldi, her şey normalleşti.

6) Rusya’ya uçak biletleri pahalı mı?

Bu soru çok yönlü. Çünkü Rusya geniş bir coğrafyaya sahip. Uçuş süreleri uzun ya da kısa olabiliyor ve bu da uçuş ücretlerine yansıyor. Bunun dışında yoğunluğun fazla olduğu yerlere seferler çok olduğundan rekabet oluşuyor ve bu durumda fiyatlar düşüyor.

Rusya’da rağbetin fazla az olduğu yerler belli, bunlarda da fiyatlar farklılıklar gösterebiliyor. Ama genel olarak normal fiyatlar ile uçuş sağlayabilirsiniz. Birde charter uçuşları olduğundan Antalya üzerinden Rusya’ya düşük maliyetli uçuşlar sağlayabilirsiniz. Tataristan’a da bu uçuşlar gerçekleşmekte.

7) Rusya’da gezmek pahalı mı?

Bu herkese göre değişken bir konu olduğu için kısa cevap vermek istiyorum. Herkese göre ve her bütçeye göre diyebilirim. Ama genel olarak, eğer ki gezinin amacı az para harcayıp gezmek ise Rusya çok iyi bir tercih.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir