Tataristan Kazan’da gezmeğe değer parklar : Millenium park

Tataristan Kazan’a turist olarak geldiyseniz veya bu şehirde yaşıyorsanız hem dinlenme hemde yeşillik içersindeki bu parklarda vakit geçirebilirsiniz ama asıl olan bunların yanında tüm parkların tarihsel veya önemli kişilikleri yansıtması bu parkları ayrıcalıklı kılmaktadır.

Konu başlığında da belirtiğimiz gibi Millenium parkı konu alacağız ve kısa olarak sizlere tanıtmaya çalışacağız. Bu park şehrin merkezinde yer almaktadır Kaban gölüne yakın en önemlisi Tatar tiyatrosu olan Kamal tiyatrosunun o güzel görselini parka oturduğunuzda görebilirsiniz. Park içersinde Tataristan’ın simgesi olan Zilanları bu havuz içersinde fıskıye olarak kullanılması parka ayrı bir görsel güzellik katmış ve bunun yanında park güzel bir peyzaj görseli sunmakta gelen ziyaretçilere. Tüm bunların yanında Türk basketbol takımları eğer bu sporu takip eden ziyaretçilerimiz varsa mutlaka hatırlayacaklardır. Basketbol salonu bu parkın hemen yanında yer almaktadır. Yani eğer maç izlemeye hemde Kazan’ı gezmeye gelirseniz bu parkı ziyaret edebilirsiniz.

Tataristan Kazan’daki parkların içersinde önemli kişileride yansıtmakta demiştik bu bahsettiğimiz park içersinde de Tataristan da çok önemli yer olan Qol Gali ( Âli Kul Gali ) Türk şairi heykeli size karşılıyacaktır;

 Âli Kul Gali 12. yüzyılın sonlarında 13. yüzyılın başlarında Harezm  veya İdil boyu civarında Bulgar ilinde yaşamış bir Türk şairdir. “Kıssa-i Yusuf” “adlı manzum eserin müellifi olarak tanınır. Eserin sonundaki dörtlükte geçen “Kul Ali” mahlası ile edebiyat tarihine ile geçmiştir; gerçek adı kesin olarak bilinmez.

Kıssa-i Yusuf günümüze ulaşan tek eseridir. Bu eserin Türk, İran, Arap edebiyatında pek çok kimse tarafından işlenmiş dini kaynaklı Yusuf ile Züleyha hikayesini anlatan ilk Türkçe eser olması nedeniyle edebiyat tarihinde Kul Ali’nin önemli yeri vardır. Eseri hangi şive ile yazdığı kesin olarak anlaşılamamıştır. Tatar edebiyat tarihçilerine göre eser, Tatar edebiyatının başlatıcılarından biridir ve müellifi Kul Gali Tatar edebiyatının ilk büyük şairi kabul edilir. 1983’te doğumunun 800. ve Kıssa-yı Yusuf’un yazılışının 750. yıldönümü Moskova ve Kazan’da Türk medeniyetinin büyük şöleni kabul ederek kutlanmıştır.

Tatar kaynaklarına göre ise Kul Ali, İdil-Çuman bölgesinde dünyaya gelmiş ve Bulgar devleti şehzadelerinden Abdullah Bey’in torunudur. Harezm’de okumuş ve uzun yıllar ders vermiştir. Harezm ve Urgenç’e Moğol istilâları başlayınca Kırgız bozkırlarına göçmüş ve bir süre sonra da ata yurdu olan Zey’e geçmiştir. Kul Ali, Moğollara karşı yapılan savaşta hayatını kaybetmiştir. İslâm felsefesi ve edebiyat alanlarında kitapları, şerh (yorum)leri olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bu eserler henüz bulunamamıştır. Edebî eserlerinden sadece Kıssa-yı Yusuf günümüze elyazma biçiminde gelebilmiştir

Bu denli önemli kişi olan Âli Kul Gali‘nin heykelinide içersinde bulundurulan bu parkta hem dinlenirken yeşilliğin huzurunu hemde tarihsel ve simgesel nesnelerin yakın oluşu ile Tataristan’ı daha yakında tanıma fırsatı bulacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir