Tataristan Kazan gezi rehberi : Kazan şehrinde gezilebilecek turistik noktalar.

Tataristan’ın başkenti Kazan’a geldiğinizde gezilebilecek turistik noktalar hakkında internetten geniş bilgiler bakarız ve bunun sonucunda ise geziceğimiz yerleri belirleyip uçak biletimizi ve konaklamamızı alıp Tataristan’a doğru yolculuğumuz başlar… Tüm gezi severlerin takip ettiği yol bu şekilde oluyor. Tataristan Kazan şehrinin gezilebilecek noktalarını size kısaca açıklamak istedik … Evet Kazan şehrine geldiğimde bir turist olarak nereden başlamalıyım!

Öncelikle tabi ki Kazan Kremlin ;

Kazan Kremlin içersinde bir çok yapıt bulunmakta aynı zamanda Tataristan’a gelen turistlerin en çok tercik ettiği nokta hatta ilk tercih noktası diyebiliriz. Tatarca ” Qazan kirmäne ” olarak geçmektedir. 2000 yılında UNESCO Dünya mirası listesine girmiştir. Bunun yanında Süyümbike minaresi kremlin içersinde bulunmakta. Bolca fotoğraf çektireceğiniz bir yer.

Bauman caddesi Kazan şehrinin en yoğun ve canlı olduğu bir yer olarak geçmektedir. Bauman caddesi üzerinde bazı akşamlar gösteriler oluyor bu sokağın dahada renklenmesine neden oluyor. Bauman üzerinde hediyelik eşya dükkanları,gece kulüpleri, cafe ve restoranlar bunun yanı sıra butik hostel ve Hotel bulunmaktadır. Bauman caddesi üzerinde Tataristan’ın en ünlü şairlerinden olan Abdullah Tukay bazı kitaplarında geçen kahramanların simgeleride bulunmaktadır. Abdullah Tukay hakkında kısa bilgi veribilecek olursak ;

Tukay çağcıl İdil Tatar edebiyatı ve dilinin babasıdır. 26 Nisan 1886’da Kazan bölgesi Quşlawıç adlı kentinde doğmuştur. Elden ele dolaşarak çocukluğunu Sasna, Üçili kentinde geçirdi, ilk öğretimini Kırlay medresesinde aldı. 1895 sonra Kazakistan’da Uralsk adlı kentinde akrabalarının yanında aile terbiyesi gördü. Orada Tatar edebiyatı ile halk edebiyatını incelikleriyle öğrendi, Arapça, Farsça, Rusça, Başkurtça, Türkçe gibi ve diğer halkların edebiyatları, Şark felsefesi ile aruz teorisini Mutiullah Hazretin kendisinden öğrendi.Türk ceditçisi, göçmen Abdülveli onu Türkçe ve Fransız edebiyatları ile tanıştırdı. Tukay daha sonra Abdülveli için dünyayı tanımak için gözümü açan kişi demiştir. Tukay medresede okurken şiirler yazmaya başladı. 1905 yılının başında Sosyal Demokratlar organı olan Uralets gazetesine mürettip olarak girdi. Şehirde cereyan eden ihtilâl hareketlerine de iştirak etti. Kamil Muti’nin çıkardığı Fikir, El Asrü Cedit gazetelerinde, Uklar jurnalında faal olarak çalıştı. Bu organların hem mürettibi, hem musahhihi, hem yazarlarından birisi, hem de redaktörü idi. Cayık’ta Tukay’ın şairliği ve yazarlığı gelişti, şöhreti bütün Rusya’ya yayıldı. Tukay 1907 yılının güzünde Kazan’a döndü. O zamanki edebî medenî muhitin merkezinde olgunlaştı. 15 Nisan 1913 tarihinde tüberküloz hastalığından 26 yaşındayken ölmüştür.

Kazan su nehri yanındaki yürüyüş yolu ise modern Kazan’a açılan kapının eşiği olarak geçmektedir. Karşı tarafı Kazan’ın modern yapıtları bulunmakta aynı zamanda Kazan’ın sembolü olarak yapılmış Kazan şeklindeki binada ise genç çiftler dünya evine girmekte… Bu yürüyüş yolu üzerinde cafe / restoranlar bulunmakta çok keyif alarak gezebileceğiniz bir yer… Aynı zamanda tek kişilik – dört kişilik bisikletler kiralayıp gezebilirsiniz.

Tatarca tiyatro izlemek sonrasında bir dinlenme için Kaban Gölünü tercih etmeniz sizin için iyi olacaktır. Kamal Tiyatrosu yanında bulunan bu yerde hem Tatar restoranı hemde açık büfe yemek yiyebileceğiniz mekanlar bulunmakta..

Eski Tatar sokağını sakın atlamayın! Kaban gölünün yanı başında bulunan bu sokakta eski camiler bulunmakta ve eşsiz güzellikte eski Tatar evleri ..

Tataristan Kazan’a yakın olarak geçen bazı turistik merkezleride atlamamk lazım bunlar sırasıyla Bolgar şehri ( 210 Km ), Sviyazhsk adası ( 60 km ), Raifa Manastry ( 45 km )

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir