Kazan Futbol Severleri 2018 Dünya Kupasın’da Bekliyor

Daha önceki yayınlarımızda belirttiğimiz üzere 17 Haziran – 2 Temmuz 2017 tarihinde Rusya Federasyonu FİFA’nın yarışma turlarından biri olan Dünya Kupası’nın “Prova Turnuvası” sayılan Konfederasyon Kupası’na (önceki habere link verilmeli) evsahipliği yaptı. Yarışmaya Rusya, Almanya, Avustralya, Şili, Meksika, Yeni Zelanda, Portekiz ve Kamerun olmak üzere tam 8 ülke katıldı. Oyunlar Rusya’nın 4 şehrinde: Kazan ve Soçi’de yarı finaller, Moskova’da üçüncülük maçı ve Petersbug’ta da final yapıldı. Rusya, Portekiz ve Şili turnuvaya ilk defa katıldılar.

Diğer turnuvalardan farklı olarak 1997’den itirbaren ilk defa yarışma, Kupa sahibi ve günümüzün şampiyonu olan Brezilya takınımı katılmadan gerçekleşti.

Dünya Kupası maçları ise 14 Haziran – 15 Temmuz 2018 tarihinde Rusya Federasyonu’nun doğasının, kültürünün ve geleneklerinin çeşitliliğini sembolize eden 11 tane şehirde düzenlenecektir. Aralarında Moskova, Petersburg, Soçi, Yekaterinbug, Kaliningrad, Nijniy Novgorod, Rostov-na-Donu, Samara, Volgorad, Saransk ve Rusyanın Spor Başkenti olan Kazan şehri de bulunmaktadır.

FAN İD

Bu sene yapılan Konfederasyon Kupası’nın ana özelliği ise Taraftar Kimliği veya FAN ID diye adlandırılan uygulamanın ilk defa FİFA tarafından kullanılması olmuştur. Peki nedir bu FAN İD? Yarışma katılımcılarının ve futbol severlerinin öz güvenliği için şu veya bu takımın taraftarların maç için stadyumlara giriş esnasında gösterdiği ve maç bileti dışında yanında önceden başvuru yaparak düzenlenen FAN İD’nin bulundurması gerekmekteydi. Söz konusu kimlik ücretsiz olarak düzenlenmekle birlikte aynı zamanda futbol sevenler için bir takım kolaylıkları da sağlamakta idi:

· FAN İD sahibine yarışma başlamadan 10 gün ve yarışma sona erdikten sonra 10 gün Rusya Federasyonu’na vizesiz giriş yapma ve kalma imkanı vermekte idi;

· FAN ID sahibi şehir içi toplu taşıt araçlarını ücretsiz olarak kullanabilmekteydi;

· Yarışma gerçekleşen şehirlerde maçlara katılmak suretiyle Moskova, Kazan, Petersburg ve Soçi şehirleri arasında hareket eden özel ve ekstra trenleri FAN İD sahibi ücretsiz olarak kullanabilmekteydi;

· FAN İD sahibi şehir müzelerini ve şehirde düzenlenen diğer kültürel etkinlikleri ücretsiz olarak ziyaret edebilmekteydi.

Başka bir deyişle söz konusu kimlik uygulamasıyla maçlarda hem güvenlik hem kolaylık sağlanmaktadır. Rusya Federasyonu Spor Bakanlığının bildirimine göre FAN İD uygulaması kendisini Konfederasyon Kupası esnasında fevkale derecede iyi göstermiştir ve 2018 Dünya Kupası’nda da uygulamaya konulacaktır.

Dünya Kupası başlamasına daha 329 gün var. Turnuvayı ziyaret etmek için Rusya’ya 3 milyondan fazla katılımcı ve futbol sevenlerin gelmesi beklenmektedir. Kültürel kaynaşma, futbol coşkusu ve unutulmaz anları yaşamak üzere Rusya Federasyonu ve özellikle Kazan şehri misafirlerini beklemektedir. Biletleri, FAN İD’yi, konaklama yerlerini ve kültürel programınızı önceden belirleyip almaya unutmayınız.

Kader kişiyle oynuyor, kişi ise futbol oynuyor…

Bulat Nogmanov

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir