Gezginlerle Özel Röportaj : Türk eczacı karavanıyla Tataristan’ı gezdi, hayran kaldı

Tataristan Kazan, gezginlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor. Tataristan turların yanı sıra bireysel gezilerin de gözdesi. Türkiye’den yola çıkan 65 yaşındaki Türk gezgin İdris Pesen de Tataristan’ı karavanıyla gezdi. Tataristan, Avrupa ve Rusya’yı gezen İdris beyle Tataristan ve Rusya gözlemlerini konuştuk.

Gezgin, İdil (Volga) nehri üzerine kurulmuş şehirleri çok beğenmiş ve bazı adacıklara kurulan yerleşimler oldukça dikkatini çekmiş. Geziyi yaz mevsiminde yaptığı için bir türlü karanlık olmayan geceler de onu şaşırtmış: “Gece bir türlü olmadı, yıldız göremedim. Saatler geçtiği halde karanlık basmıyor, ilk defa tecrübe etmiş oldum.”

Kazan’ı çok güzel bulduğunu ve Tataristan coğrafyasının yeşilliğinden etkilendiğini belirtiyor Pesen; “Tataristan’a sık  ormanların bulunduğu bir yoldan geldim. Dağlara pek rastlamadım, düz yemyeşil ve nehirlerle dolu bir bölge. Şehirlerin çoğu nehirlerin üzerine kurulmuş.”

“Köy evlerinin mimarisi huzur verici”

Pesen, bir gezgin olarak büyük şehirlerin ana arterlerini görmek kadar küçük yerleşimleri ve köyleri görmeyi; halkla daha yakından tanışmayı seven bir gezgin. Zaten bu yüzden uçak yerine karayolu ile gezmeyi daha çok seviyor.

Tataristan ve Rusya topraklarındaki sivil mimariye dikkat çekiyor: “Köy evlerinin mimarisini çok beğendim. En çok dikkatimi çeken bu ahşaptan, dik çatılı, duvarları işlemeli köy evleri oldu. Çoğunun da bahçesi var. İnsan bu evlerde çok huzurlu olur.”

“Kul Şerif Camii ile Kilise yan yana barış simgesi gibi”

Kazan şehrinin büyüklüğünü ve mimarisini öven Pesen, camilerinden çok etkilendiğini belirtiyor. “Kazan camilerle dolu bir şehir. Özellikle Kul Şerif’in mimarisinden çok etkilendim. Cami ile kilisenin yan yana olması birer barış simgesi gibi.” diyerek şehrin kozmopolit yapısından bahseden gezgin, Bauman ve Kremlevskaya caddelerini de oldukça ilginç bulmuş. Şehrin daha çok Rus döneminde şekillenen mimarileriyle dikkat çeken bu iki ana caddesindeki eski binaların ihtişamını akılda kalıcı olarak nitelendiriyor.

“Tataristan’a gelirken güncellenmiş, iyi bir navigasyon ile yola çıkmalı”

İdris Pesen, Antalya’da eczacılık yapıyor ve turizm işiyle de meşgul olmuş. Bu nedenle Rusça konuşabiliyor. Rus coğrafyasını çevirmene gerek duymadan karavanıyla gezmiş. Pesen, önceki yıllarda da hem Türkiye hem de başka ülkelerde kendi aracı ile geziler yapmış. Fakat belli bir yaşta olduğu için kendisine bir karavan yaptırarak gezmeyi tercih etmiş bu kez. Karavanın çok daha rahat olduğunu belirten Pesen’in Rusya ve Tataristan’ı gezeceklere bir uyarısı var: “İyi güncellenmiş bir navigasyonla yola çıkmayı ihmal etmemek lazım. Nijniy Novgorod üzerinden Kazan’a gelirken yanlış bir yola girdim ve Perm Krayı’na kadar tam beş yüz kilometre gittim.”

Kazan’a gelirkenki trafik de dikkatini çekmiş. Ticaret açısından Rusya için önemli bir merkezi şehir olan Kazan’ın hinterlandına dikkat çeken Pesen, çoğunlukla tırlarla yapılan taşımacılığın neden olduğu trafiğe değindi. Kazan, Rusya’nın doğusu ile batısını buluşturan bir noktada olduğu için ticari önemi büyük.

Pesen, Türkiye’den Bulgaristan üzerinden çıkış yaptıktan sonra karavanıyla Romanya, Ukrayna, Rusya (Moskova), Tataristan, Petersburg, Letonya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Polonya Macaristan ve Sırbistan gibi ülkeleri gezdikten sonra tekrar Bulgaristan üzerinden ülkemize Türkiye’ye dönmüş.

“Gezginlerle Özel Röportaj : Türk eczacı karavanıyla Tataristan’ı gezdi, hayran kaldı” için bir yorum

  1. İdrìs bey,hayallerimdeki yer olan tataristan a hem de tam benim istediğim gibi karayolu ile kendi arabanızla gitmişsiniz sizin adınıza çok sevindim ,inşallah bir gün bizede nasip olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir