Tataristan Bolgar’da Ortaçağ Savaşları Festivalini 40 binden fazla turist izledi

Tataristan turistleri çekecek festival ve etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Tatarstan’a bağlı Bolgar şehrinde gerçekleşen Ortaçağ Savaşları Festivali yaklaşık kırk bin turist çekti. Rusya’nın yirmiden fazla farklı bölgesinden ve sekiz yabancı ülkeden gelen otuz dört farklı takım tarihi kıyafetleriyle Ortaçağ savaşlarını yeniden yaşattı.

Yaklaşık altı yüz farklı kişinin savaşçı kıyafetiyle hünerlerini gösterdiği festivalde Altıorda Devleti’nden Rus ordu teşkilatına ve Avrupa Ortaçağı savaşçılarına kadar temsiller gösterildi.

Tataristan Başkan Yardımcısı ve Dünya Tatar Kongresi Milli Şura Reisi Vasil Şeyhreziyev tarihi Bolgar kentinin Tatarların İslam’a ilk geçtiği bölge olduğunu ve günümüzde UNESCO Dünya Mirası listesinde yer aldığını hatırlattı. Şeyhreziyev, Tatarların savaş gücünü sonradan geliştirdiğini belirterek “Savaş oyunları aslında Tatar hüneri değil. Biz demirci, aşçı olduk. Köy sahibi olmak ile meşgul olduk.” diyerek Tatarların atası Bolgarların yerleşik düzen ve medeniyete olan ilgisine dikkat çekti. Gelecekte bu organizasyonda tarihi kıyafetteki Tatar savaşçılarının daha çok katılması gerektiğini de ekledi. Tatarların savaş sanatları üzerine çalışan araştırmacı İskender İzmaylov da “Tatarların savaş konusundaki ustalıkları dünya tarihine girdi.” dedi.

Altınorda savaşçıcı Timur: “Savaş kıyafetleri elli bin rubleyi buluyor”

Tataristan’ın Kazan’dan sonra ikinci büyük şehri olan Yar Çallı’dan (Naberejnıye Çelnı) katılan Timur Makraev ve Konstantin Çibirev, büyük Türk devleti Altınorda’nın kıyafetleriyle festivale katılanlardan. Timur Makraev, organizasyona katılanların daha çok desteklenmesi gerektiği görüşünde. Savaş kıyafetleri için gereken elli bin rubleyi cebinden ödediğini belirten Makraev: “Şlem denen başlığım Altınorda’ya ait. Diğer aksesuarlar ve giyimim de öyle. Fakat burada savaştıktan sonra başka halk savaşçılarının aksesuarlarından da alasım geliyor. Mesela ayakları korumak için Altınorda’da pek aksesuar yapılmamış.” ifadelerini kullanmış.

“Bolgar’da yapılan kazılar çok önemli”

Tatar savaş sanatları üzerine Tatarca haber sitesi Azatlıq’a bir röportaj veren araştırmacı İskender İzmaylov da organizasyonun önemine dikkat çekiyor. Fakat Tatar halkının nasıl bir orduya sahip olduğu ya da savaş sanatları hususunda az bilginin bugüne ulaştığına dikkat çeken İzmaylov bugün Bolgar’da devam eden kazıların bu konuyu da aydınlatan bilgilere gebe olduğunu söyledi.

Asker doğası gereği Tatar savaşçılarının da ağır kurallara tabi olduğunun altını çizen İzmaylov, Tatar ve Rus savaşçılarının farklı olduklarına dikkat çekiyor. Tatar savaşçıları da ok ve kılıç kullanıyordu. Ruslardaki kılıçlardan farklı olarak “kekre kılıç” kullanan Tatar savaşçıları, taş atma mekanizmaları konusunda da uzmanlaşmıştı.

Tatar savaşçılarının profesyonel askerlerden oluştuğunu, bu iş için hizmet hakkı aldıklarını belirtiyor İzmaylov. Fakat bazı sönemlerde köylüler de savaşa katılmış. Çünkü Tatar-Bolgar milletinin sayısal olarak az olması bunu mecbur kılmış. Mesela 1236’da Bolgar’lar Moğollardan hem sayıca hem de bazı savaşçı özellikleri barındırma açısından eksikmişler ve bu Bolgar devletinin sonunu getirmiş. Tatar milletinde savaşçılık Altınorda devleti ile gelişme hızı artan bir marifet olarak görülüyor.

Altınorda devletinin ordu nüfusunun 110 bine ulaştığını belirten İzmaylov bu rakamın Ortaçağ için çok büyük olduğunu bildiriyor. O dönem Avrupa’da bu sayı 10-15 bin civarındaymış. Altınorda’nın askerlerinin yüzde sekseni de atlı savaşçılardan oluşmaktaymış.

NOT: Bilindiği gibi Mısır’da kurulan Memluk Devleti’nden kalan bugünkü Tatarca’ya yakın Kıpçak Türkçesi ile kaleme alınmış birçok belge savaş Türklerin savaş oyunlarındaki gelişmişliğinin de belgeleri arasında. Hatta bugün mizah ve muziplik olarak anlaşılan matrak kelimesi savaş pratiği yapmak için oynanan oyunlar anlamına gelmekte aslen. Memluk Devleti’nin en çok bilinen savaş risaleleri yazarı Matrakçı Nasuh’un ataları da bugünkü Tatarların ataları olan Bolgar bölgesinden Mısır’a giden Kıpçaklardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir