Tataristan Kazan’da “Kitap Mahallesi” Festivali

Tataristan Kazan, hem Türk hem Tatar tarih ve kültürünün izlenebileceği bir şehir. Tataristan’a yapılan gezilerde bu yönü oldukça ortaya çıkıyor. Bunlardan birisi de bu yıl Ağustos ayında gerçekleşen “Kitap Bistese- Китап Бистәсе / Kitap Mahallesi” festivali.

Festivalde dini ve ahlaki değerler üzerine yazılmış Rusça, Tatarca ve İngilizce kitapların yanında yine bu üç dilde edebi eserler de ziyaretçilerle buluşturuldu. Yayınevleri açtıkları stantlarda okuyuculara ve turistlere ulaştı.

Açılan “Yaz Okuma Salonu” da okuyuculara açık havada ve Kaban gölü manzarasında huzuru dinleyerek kitap okunabilecek bir ortam sağlıyor. İsteyenler kendi kitaplarıyla gelip açık hava okuma salonunda kitap okuyabildiği gibi, Kazan Şehir Kütüphanesinden getirilen kitaplar da okuyucuların kullanımına bir süre açık kalacak. Buna ek olarak kütüphanenin 6 numaralı sergisi de festival için Eski Tatar Mahallesinde sergilenenler arasında. Tataristan Yazarlar Birliği ve Kazan Medeniyet İdaresi tarafından düzenlenen organizasyon, okuma kültürüne dikkat çekti.

Festival, Kazan şehrinin merkezinde yer alan Eski Tatar Mahallesi’nde gerçekleşti. Burası aynı zamanda Kazan’daki en eski camiye ev sahipliği yapan muhit. Şehrin Müslüman kimliğini en çok açığa çıkaran bu bölge Tatar sivil mimarisinin de önemli örneklerinin sıralandığı bir yer.

Festival konserlere ve folklor gösterlerine de sahne oldu

Tataristan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Ramis Aymet, festivalin insanın birey oluşunda milletlerin ortak ruhi ve ahlaki değerlerinin korunmasında gerçek edebiyatın rolü üzerine konuşulma fırsatı bulunduğunu söyledi. “Gençlerimizin kitap okumaktan uzaklaştığı bu zamanda, büyük bir kudrete sahip olan söz sanatının yok olmaya yüz tutmuş ruhi değerleri kıymetlendirilip geri döndürülmesi gerek. Bu festival biraz da ortak değerler için yapıldı.” ifadelerini kullandı. Aymet, günümüzde internetten kitap okumanın yaygınlaştığını fakat kitabı ciltten okumanın tesirini kaybetmediğinin altını çizdi.

Festivale genç Tatar edebiyatçılar kadar günümüz edebiyatının usta kalemleri de katılım gösterdi. Bunlardan Ferit Yahin, Flura Tarhanova, Olga Juravleva, Haile Ahunova, Galina Bulatova, Olga Levadnaya, Edvard Uçarov gibi şairler festivalde konuşmalar da yaptılar.

Festivalde eski Tatar halk türküleri ve müzik de yerini aldı. Kazan Milli-Medeni Merkezi’nin “Kazan Nuru” isimli orkestrası festivalde kulakların pasını sildi. Tanınmış şarkıcılar Aydar Gabdinov, Alina Şerifcanova, Yasmin, Alsu Veliullina, Almaz Hasanov da halk şarkıları icra ettiler. Kompozitor Ayzat Şeyhelmerdanov ve “İdil Yiğitleri” folklor grubu da halk dansları ile festivali süslediler.

Bilindiği gibi Kazan, kitap ve İslam kültürü açısından çok önemli bir şehir. Dünyada Kur’an-ı Kerim’in matbaada ilk kez basıldığı şehir.  Türk tarihinin önemli elyazma metinleri de bugün Kazan Milli Kütüphanesi’nde saklanmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük Kur’an-ı Kerim’i de yine Tataristan’da antik Bolgar kentindeki müzede sergileniyor. Bolgar’a dair daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir