Kazan’da önemli bir organizasyon : Türkiye-Rusya Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı

 İki ülke arasında ekonomik ilişkileri geliştirmek için Türkiye ve Rusya arasında belirlenen zamanlarda  Hükümetlerarası Karma Ekonomik toplantılar düzenlenmekte ve 2017 yılı içinde bu toplantının Tataristan’ın başkenti Kazan’da yapılması planlanmıştı bu plan doğrultusunda yarın Türkiye-Rusya Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı gerçekleştirilecek. 

Sputniknews.com adresinin aktardığı bilgilere göre;

Tataristan’ın başkenti Kazan’da Rusya-Türkiye Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı düzenlenecek. Toplantıya Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katılacak.

Yarın Kazan’da Rusya-Türkiye Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı yapılacak. Bu toplantıda hangi konular görüşülebilir?

İki gündür Kazan’da teknik heyetler düzeyinde görüşmeler yapılıyor. Bir protokol hazırlandı. Yarın da hazırlanan bu protokol üzerindeki görüşmeler tamamlanmış olacaktır. Rusya tarafından toplantıya hem Tataristan’ın Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov hem de KEK’in karşı tarafının başkanı olan Enerji Bakanı Aleksandr Novak katılacaktır. Türkiye tarafından ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi bugün oraya gidecek. Tam detaylar açıklanmamış olsa da şu anda teknik heyetler arasında domatesten et ve tahıl ithalatına kadar, bürokratik detaylardan vizelere ve diğer bazı konulara kadar tüm konuların görüşüldüğünü tahmin ediyorum. Yarın protokol, iki bakanın imzasından sonra açıklanacaktır.

Peki Türk iş adamlarının ve özellikle Rusya’da faaliyet gösteren Türk iş adamlarının önümüzdeki bu KEK toplantısından beklentileri neler?

Bu KEK toplantıları bilindiği gibi belirli aralıklarla yapılıyor. Bu toplantılara Rus-Türk İş Konseyi Başkanları da katılıyor. Bunlar, tarafların bir araya gelip sorunların en azından dile getirildiği ve devlet bürokrasiyle üst kademelerin bir arada toplanıp oluşmuş problemlerin çözümünde faydalı olan toplantılar. Biz, Rusya’da yaşayan Türk iş adamları olarak, bu tür toplantılarda sorunlarımızın çözüldüğünü görmekten mutluluk duyarız. Bu toplantıların olması zaten bize bir rahatlık, mutluluk veriyor, çünkü bir ara bu toplantılar yapılamıyordu.

İçerik : Sputniknews.com sitesinden alıntıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir