Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı’dan tavsiye: “Bahar ve yaz aylarında Tataristan’ı gezin”

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı Tataristan Kazan ziyaretindeki gözlemlerini Hürriyet gazetesine yazdı. Bölgenin tarihi ve turistik öneminden bahseden Ortaylı, Tataristan’ı yaz ve bahar aylarında gezmeyi tavsiye etti. Kazan ve onun 250 km ötesindeki Bolgar hanlığının kayın ormanlarını ve İdil (Volga) boyunun gezilmesini önerdi.

İlber Ortaylı’nın Kazan İzlenimleri: “Bir ayağı doğuda bir ayağı batıda”

Ortaylı, Hürriyet Gazetesinde 15 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan yazısında bugünkü Tataristan’ın eski Sovyet coğrafyasının istisnasız en eşitlikçi en müferreh yaşayan kısmı olduğu ön plana çıkarıldı. “Kazan Günlüğü: Bir Ayağı Doğuda Bir Ayağı Batıda” başlığı verilen yazı Ortaylı’nın ilgiyle okunan yazıları arasında yerini aldı.

“Akla gelen bütün büyük adamlar Kazan’da okumuş”

Kazan Federal Üniversitesi’nin Rusya’nın üçüncü en eski üniversitesi olduğunu hatırlatan Ortaylı, akla gelen tüm büyük adamların ya buradan mezun olduğunu ya da bu üniversitede bir dönem eğitim gördüğünü belirtti. Tolstoy’un Şark Dilleri; Lenin’in Hukuk eğitimi aldığından bahseden Ortaylı sonradan Protestanlığa geçerek Alexander adını alan ünlü Türkolog Ebu Musa Kazım Bey’i de saymayı unutmadı.

“Türk öğrenci Kazan’da mutlu, dışişlerimiz etkili”

Bugün her eski Sovyet cumhuriyetinde olduğu gibi Tataristan’ın da dilini bilen, tarih ve coğrafyasını araştıran, sokaktaki insanla, yöneticiyle üniversitedeki akademisyeniyle ve aydınlarıyla temas edebilen insanlarımızın varlığından duyduğu memnuniyetten bahseden Ortaylı, Türk öğrencilerin buradaki mutluluğunu ve uyumunu da öne çıkardı: “Kazan Üniversitesi Türk öğrenci dolu. Uyumları mükemmel görünüyor. Türk dünyasının hatta İslam dünyasının Batı’ya en açık ve teşkilatlı bölgesinde bulunmak, Türk öğrenciler açısından bir kazanç olmalı. Bunu verdiğim konferansta da gözlemledim.”

Dışişlerimizin Tataristan’a uyumunu da çok iyi Rusça ve Tatarca konuşan Kazan Başkonsolosumuz Turhan Dilmaç üzerinden örnekleyen Ortaylı, bunun Türkiye’ye olan sempatiyi ne kadar artırdığını görmek gerektiğini belirtti. Tataristan’ın ilk cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev’in siyasi zekasından ve bölgeyi kalkındırmasından da övgüyle bahseden Ortaylı; Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda ve gelişmesinde önemli rolleri olan Tataristan kökenli Yusuf Akçura, Sadri Maksudi Arsal gibi isimleri de yazısında andı.

İlber Ortaylı’nın Kazan izlenimlerinden oluşan yazısını okumak için : hurriyet.com.tr/yazarlar/ilber-ortayli/kazan-gunlugu-bir-ayagi-doguda-bir-ayagi-batida-40610749

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir