Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç : Yaşasın Türkiye-Rusya Dostluğu, yaşasın Türkiye-Tataristan kardeşliği.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’na bağlı Özerk Tataristan bölgesinde görevli Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, üç yıllık görev süresinin sonuna yaklaşıyor. Dilmaç’ın bu dönemini önemli haber kuruluşu Realnoye Vremya gazetesi on başlık altında özetledi.  İş ilişkilerinin durulduğu, Uçak Krizi’den sonra zor bir dönemin geçirildiği vurgulanan yazıda Dilmaç’ın başarısına ve iyi Tatarcasına vurgu yapıldı. Business Gazeta ise online haberinde Kazan’daki Korston Otel’de gerçekleşen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’na geniş bir yer ayırdı.

Dilmaç, resepsiyonda Tatarca ve Rusça yaptığı konuşmasında Türkiye’nin Rusya ile münasebetlerinde Tataristan’ın ayrı bir yer tuttuğuna vurgu yaptı. Tarihi olarak çok güçlü akrabalık bağlarına sahip olunduğunu belirtirken medeniyet, iktisat, eğitim ve din konularında daha çok ortak işler yapma potansiyeline ve kararlılığına dikkat çekti. Rusya’nın Başkurdistan, Çuvaşistan, Mari El gibi bölgelerinin de Türkiye ile ilişkilerde Tataristan gibi daha yüksek ortak bağlar kuracağına dair ümitlerini dile getirdi.

Dilmaç, konuşmasını üç yıl önceki resepsiyonda dile getirdiği cümlesine tekrar dikkat çekerek bitirdi: “Yaşasın Türkiye-Rusya Dostluğu, yaşasın Türkiye-Tataristan kardeşliği.”

“Turhan Dilmaç gerçek bir diplomat”

Medyada yer alan haberlerde ise, görevi 2014 yılında Sabri Tunç Angılı’dan devralan Dilmaç’ın önce Uçak Krizi, ardından ve Ankara’da Rusya Büyükelçisi Karlov’un suikaste kurban gitmesi olayları gibi büyük krizlere tanık olduğu kaydedildi. Bunlara rağmen Dilmaç, Türk-Rus Dostluğu’nun ve Türk-Tatar kardeşliğinin zarar görmemesinde önemli bir figür oldu.

Tataristan Tataristan Cumhuriyeti Devlet Konseyi Eğitim ve Kültür komitesi Başkanı Razil Valiyev, Dilmaç’ı gerçek bir diplomat olarak nitelendirdi. Kriz dönemlerinde görevini soğukkanlı ve akıllıca tavırlarla yaptığına dikkat çeken Valiyev, birkaç ayda çok iyi Tatarca öğrenerek  bölgeyle bütünleşmesini hızlandırdığına, bir anlamda ardından gelecekler için de çıtayı yükselttiğine vurgu yaptı. Dilmaç’in tiyatro, sergi gibi sanatsal aktivitelere verdiği önemden ve fotoğrafçılığından da bahsetti.

İçerik Düzenleme : A. Balcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir