Multimedya tarih parkı : “Rusya – Benim Tarihim. Tataristan Cumhuriyeti”

“Rusya – Benim Tarihim. Tataristan Cumhuriyeti” 2017 yılının Ekim ayının sonunda Kazan’da “Rusya – Benim Tarihim. Tataristan Cumhuriyeti” adlı multimedya tarih parkının şehrin en büyük sergi merkezlerinden biri olan “Kazanskaya Yarmarka“da açılış töreni düzenlenmişti.

Kazanskaya Yarmarka’nın I ve II numaralı salonlarında 5500 metre kareyi aşan bir alanda  Rusya tarihinin başlangıcından günümüze kadar olan seyiri müzecilikte en modern teknolojiler kullanılarak tam dört ayrı sergi konu başlığı altında canlandırılmıştır:

  • “Rürikoviçler”  adlı sergi Rus Prenslerinin, savaşçılarının ve diplomatlarının kahramanlıklarına ışık tutmakla birlikte eski dönemdeki yaşam biçimine, ticaret yollarının rolüne ve efsanevi çatışmaların canlandırılmasına önem vermiştir. Serginin ana merkezinde ünlü Rus azizi Sergiy Radonejzkiy’nin hayatını anlatan görsel dizin yer almaktadır.
  • “Romanovlar” sergisi Rusya’nın son kraliyet ailesinin 300 yıllık acıklı ve trajik hayatını Romanovlar ailesi hakkındaki görseller aracılığıyla aktarmaktadır.
  • “1914-1945: Büyük sarsıntılardan Büyük Zafere”  adlı sergi İki Dünya savaşı, üç Devrim, asırlarca süregelen temellerin yıkılması ve  ve baskı uygulama dönemi hakkında derin bilgiler sunmaktadır.
  • “1945-2016: İkinci Dünya Savaşındaki Büyük Zaferden  2016 yılına kadar” ismini taşıyan sergide yakın geçmiş olan XX yüzyılın ikinci yarısındaki SSCB tarihi, yaşam biçimi ve kültürü ele alınmaktadır.

Tarih severler ve Kazanskaya Yarmarka sergi merkezinin ziyaretçileri bütün bunları  sanal gerçeklik gözlüklerini kullanarak canlı canlı yaşama imkanına erişebilmektedirler.

Sergilerin herbirini deneyimli rehberler eşliğinde gezme süresi bir buçuk saati almaktadır. Yani bütün sergiyi gezmeniz altı saati bulabilir. Multimedya tarih parkını kendi kendinize gezmeniz ise en az iki hafta sürebilir.

Sergi alanında video infografi,  animasyon ve üç boyutlu modeller gibi en son teknik gelişmeler ve bilgiyi seyirciye aktarma yöntemleri kullanılmıştır.

Şunu da söylemek gerekir ki, Kazan’daki yeni interaktif park Moskova’daki “Rusya – Benim Tarihim” adlı büyük Rusya parkının bölgesel versiyonudur.  Bu yılın sonuna kadar Rusya’nın diğer 15 bölgesinde açılması planlanan bölgesel multimedya tarih parkları günümüzde Mahaçkale, Yekaterinburg, Volgograd ve Stavropol şehirlerinde ziyaretçilerine hizmet vermektedirler. Tataristan’ın başkenti Kazan parkında ise Rusya tarihi ile aynı zamanda Tatar ve Tataristan’da yaşayan halkların tarihine de yer verilmiştir.

Kazanskaya Yarmarka sergi merkezi ve “Rusya – Benim Tarihim. Tataristan Cumhuriyeti” sergisi tarihsever ziyaretçilerini Salı’dan Pazar’a kadar 10:00 – 19:00 arası kabul etmektedir.

Bulat Nogmanov

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir