Hezarfen Kazan’da uçtu, Hacivat ve Karagöz’ün gölgesi Tataristan’a uzandı

Tataristan Kazan’daki Ekiyet (Masal) Tatar Devlet Kukla Tiyatrosu’nda Türkiye’den gelen Tempo Kukla Tiyatrosu sahne aldı. Çocuklar için “Karagöz, Cadılar ve Hint Fakiri”, genç ve yetişkin izleyiciler için de “Uçmak Özgürlüktür” adlı oyunlar sergilendi.

Tataristan’ın en önemli konsept tiyatrolarından birinde Türk geleneksel sahne sanatları ve karakterleri tanıtıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazan Başkonsolosluğu’nun  Yunus Emre Enstitüsü’nün desteğiyle gerçekleştirdiği etkinliğe Tatarlar, Ruslar ve şehirde yaşayan Türkler ilgi gösterdi. Tatar ve Rus izleyicisine Türk folklorunun önemli bir öğesi olan Karagöz perdesi gösterildi. Törenden önce Marina Yüce tarafından oyunlar ve karakterler hakkında seyirciler Rusça olarak bilgilendirildi.

Hayali Yüce Ali olarak da bilinen Karagöz ustası Haluk Yüce’nin oynattığı “Karagöz, Cadılar ve Hint Fakiri” temsilinde, ona Marina Yüce eşlik etti. Nedim Yıldız’ın müzikleriyle sergilenen oyunun figür ve kukla yapımları Tuncay Tanboğa ile Haluk Yüce’ye aitti.

Ahmet Önel’in yazdığı, Haluk Yüce’nin ise yönetmenliğini üstlendiği “Uçmak Özgürlüktür” piyesi ile de efsanevi Türk karakteri Hezarfen Ahmed Çelebi’nin hikayesi Tatar izleyicisine ulaştı. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde geçen anlatıya göre Galata Kulesinden Üsküdar’a kendi üretimi bir çift kanatla geçmeyi başararak ilk uçma deneyimini yaşayan Çelebi’nin macerası anlatıldı.

Yaklaşık kırk yıldır sahne sanatlarıyla meşgul olan Haluk Yüce, Türkiye’nin en önemli kuklacılarından. Aynı zamanda da Uluslararası çocuk ve gençlik tiyatroları birliği ASSITEJ’in Türkiye Başkanı. Ankara’da kurduğu Tiyatro Tempo ile uzun süredir çalışmalarına devam ediyor. Eşi Marina Yüce ise, 2000’li yılların başında Moldova’dan Ankara’ya doktora eğitimi için geldiğinde Haluk Yüce ve ekibiyle tanışmış, 2005’ten itibaren ekibin tam üyesi haline gelmiş. Tiyatro Tempo, daha önce 2011’de Soçi, 2015’te de Belgorod şehirlerindeki festivallerde de Rus sahnelerinde yer almıştı.

İçerik : A. Balcı 

İçerik Görselleri : T.C Kazan Başkonsolosluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir