Başbakan Yıldırım’ın namaz kıldırdığı Kul Şerif Camii 500 yıllık mı?

Kazan Tataristan, Türkiye’nin gündemine bu kez de siyasi tartışmalarla girdi. Lakin, tartışmanın ana unsuru olarak değil. Biz tabi ki siyasi tartışmaları bir yana bırakıp, Tatarisan’daki Kul Şerif Camii’ne dair yapılan küçük bir bilgi hatasını düzelteceğiz. Çünkü, fotoğrafta Başbakan Binali Yıldırım’ın namaz kıldırdığı cami aslında tam olarak “Tataristan’daki 500 yıllık Kul Şerif Camii” değil.

Özetlersek, CHP Milletvekili Eren Erdem yaklaşık bir yıl önce Başbakan Binali Yıldırım’ın Kazan’daki Kul Şerif camiinde namaz kıldırdığı fotoğrafı paylaştı. Kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda Erdem, Devlet Bahçeli’nin tweetlerinde kullandığı üsluba da gönderme yaparak “ibadet ederken fotoğraf çektirmenin neyin nesi” olduğunu sorguladı. Haber 7 internet sitesi ise bu fotoğrafta amaç arandığını belirttiği haberinde Kul Şerif Camii’nin beş yüz yıllık olduğunu yazdı.

 

Hem beş yüz yıllık, hem de yepyeni!

Başbakan Yıldırım, o dönem Kazan’daki İstanbul Parkı’na yerleştirilen Sadri Maksudi Arsal heykelinin açılışı için kenti ziyaret etmişti.  Resmi ziyaret kapsamında Kazan’ın önemli tarihi ve turistik merkezlerinde de bulunan Yıldırım, Kazan’ın önemli simgesi Kul Şerif’i de es geçmemişti.

Kul Şerif Camii, Kazan Kremlini içerisinde bulunuyor. Alt katı bir İslam Sanatları Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Hangi dine ve inanca mensup olduğuna bakılmaksızın herkes ziyaret edebiliyor. Bunun yanında cami olarak da aktif hizmetini devam ettiriyor bina. İsteyen, cami kısmında namazını eda edebiliyor. Başbakan Yıldırım da namazını bu camide cemaatle eda ederken aynı zamanda imam mahfiline geçmişti.

İşin aslı Başbakan Binali Yıldırım’ın namaz kıldırdığı Kul Şerif Camii’nin yapımı 1996’da başlayıp 2005 yılında tamamlandı.  Bu açıdan 500 yıllık bir cami değil. Beş yüz yıl öncesine dayanan bir hikâyesi var, lakin Kul Şerif Camii yeni. Açıklayacağız…

Rus İstilasında yanan caminin yerine yapıldı

Rus İstilası öncesi Kazan Hanlığı’nın yönetim merkezinde bulunan merkezi bir camii vardı. Bu caminin imamı da Kul Şerif idi. 2005’yapımı tamamlanan camiye onun adı verildi. Kazanlı ünlü alim Şehabettin Mercani, bu mescidin Kokunç İvan’ın şehri ele geçirmesi sırasında çıkan yangında yok olduğunu kaydediyor. Yine onun verdiği bilgilere göre cami gibi bir kütüphane de yangından nasibini almıştır. Ki, dönemi için Orta Volga bölgesinin en büyük kütüphanesi imiş.

Kul Şerif ise, 1552’deki Rus İstilasında Kazan’ı savunurken cephede şehit düşmüştür. Kul Şerif, sadece bir imam değil büyük bir İslam alimi ve şairdi. Asırlarca dilden dile dolaşan eserlerinden bazıları 19. yüzyılda Süleyman Ata tarafından derlenen Bakırgan kitabında kayıt altına alınmıştı.

Yazı : A. Balcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir