Türk Hava Yolları ( THY ) Website ara yüzünü yeniledi.

Türk Hava Yolları (THY) geçen sene başladığı web site yenileme çalışmalarını bu sene tamamladı. Geçen yıl alışma ve geliştirme süreci olduğu için eski sürüme web sitesi üzerinden de geçebiliyordunuz. Bu sene itibariyle artık bu seçenek kaldırıldı. Sadece yeni arayüzü kullanarak bilet satın alma işlemleri gerçekleştirebiliyoruz.

Yeni sürümde bir çok yenilik sunulmuş. Artık uçuşları tarih ve kalkış saatine göre seçerek fiyatlandırma yapabiliyorsunuz. Eskiden gidiş-dönüş olarak arama yaptığınızda, fiyat olarak toplam bir rakam çıkıyor daha sonra da uçuş saati seçeneklerini kendimiz seçebiliyorduk. Şimdi ise bu sistem artık daha farklı. Burada eleştirmek gerekirse, harika bir arayüz olmasına karşın belli bir yaş ortalamasının üzerindeki kişiler zorluk yaşayabilirler. Daha sade bir sistem üzerinde durulabilirdi. Zannediyoruz ki THY bu konuda bir geliştirme yapacaktır. 

KONUM BİLGİSİNE GÖRE EN YAKIN HAVAALANI

Bunun haricinde artık sitede konum bilgisi alarak, size yakın havalimanı seçeneğini otomatik alıp gideceğiniz yerin seçimini kendiniz yapabiliyorsunuz. Mesela Ankara’da iseniz konum bilginiz paylaşımlıysa direkt olarak Ankara çıkışlı kampanyalı destinasyonları karşınıza çıkartıyor. Bu da yeni arayüzün sunduğu önemli bir kolaylık olarak kayda geçiyor.

Sitenin görünümüne gelecek olursak renk dağılımı görseller gözü yormuyor ve kafa karışıklığına yer bırakmıyor. Arama butonu ise sitenin üst kısmında yer alıyor.

Aslında yeni arayüz yeniliklerin yanında uçuş bilgilerinin de  kullanıcılar tarafından daha çok görünmesini sağlıyor. Biliyorsunuz bazı havayolu firmalarının siteleri kafa karışıklığına neden olabilir durumda. Mesela takvim, kendisi otomatik atadığı için yanlış tarihe bilet satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun önüne geçmek içinse THY bu bilgileri kullanıcıların daha çok kontrol etmesini sağlamak adına bilet satın alma işlemi sırasında daha fazla karşımıza çıkartıyor.

DAHA SADE, MODERN TASARIM

Eski arayüzde çok dert yandığımız bir nokta vardı. Uçuş durumu sorgulama ekranı biraz kalabalık ve karmaşıktı. Daha sadeleştirilip modern olarak kullanıcılara sunulmuş bu kez. Uçuş durum bilgisi öğrenme kısmı, uçuş sorgulama ekranının yanına eklenmiş. Bildiğiniz üzere uçuş durum bilgisi kalkış saati, varış saati ve uçuşta oluşabilecek aksaklıkları veya gecikmeleri önceden görmemize olanak sağlayan bir özellik…

Check-in ve rezervasyon durumu sorgulama ise yine aratma çubuğunda yer alıyor. Bu da gayet kullanışlı olmuş. Kısacası eleştirilecek bölümlerin yanı sıra Türk Hava Yollarının yeni sitesinde eskiden ulaşamadıklarımız, artık elimizin altında olarak yeni arayüzde bize sunulmuş.

MAİL BİLGİLENDİRME SİSTEMİ DAHA KULLANIŞLI…

Sitenin arayüzünün yenilenmesiyle müşteriye mail ile bilgilendirme sistemi de değişmiş. Ben Gmail üzerinden değerlendirme yapacağım. Yeni mail bilet bilgilendirme durumuna uçuş bilgilerine daha rahat ulaşabileceğimiz bir görünüm kazandırılmış. Uçuş aktif ise mailde uçak resmi olarak konulan ikon yeşile dönüyor ve uçuş durumunu takip edebiliyorsunuz. Oradan check in yapabilme şansınız da oluyor.

Mail adresiniz akıllı telefonunuzla senkronize ise ve açıksa bilgilendirme ekranında, yani ana ekranda uçuş kalkış hatırlatması yapılıyor. Mesela uçağınız 10:00’da kalkacaksa bunun zamanında gerçekleşeceğine dair bir hatırlatma uyarısı alıyorsunuz. Bu çok güzel bir özellik…

MOBİL UYGULAMADA DA DEĞİŞİKLİKLER VAR

Sitenin arayüzü değiştiği gibi mobil uygulamasında da yenilikler yapıldı. Komple değiştirildi..

Biliyorsunuz THY yakın bir zamanda mobil uygulamasından alınan bilet ortalamasını çıkarttı. Öyle görünüyor ki THY bu konuda oldukça memnun kalmış. Bunun örneğini geliştirilen mobil uygulama alt yapısıyla görebiliriz.

Mobil uygulamada Miles&Smiles üyeliğiniz varsa giriş yaparak, dâhil olduğunuz tüm uçuşları ve yaklaşmakta olan uçuşlarınızı görebilirsiniz. Bununla birlikte koltuk seçimi, bilet değişikliği gibi işlemleri de yeni cep uygulamasından yapabilirsiniz. Üyelik varsa, biriken mil puanlarını da buradan takip edebilirsiniz. Yine buradan yeni bilet sorgulayabilir ve bilet alabilirsiniz. Aynı zamanda uçuş durum bilgisini hakkında sorgulama yapabilirsiniz.

GELİŞTİRMELER GENEL OLARAK BAŞARILI

Mobil uygulamasıyla gayet başarılı ve sade bir arayüz oluşturan THY geliştiricilerinin ileride yapacakları yeni projelerinde de başarılı olabileceğini ön görüyoruz.

İyi noktalar: Mobil & Masaüstü

  • Arayüz hızlı ve eklenen özelliklerle birlikte kullanıcılara istediklerine ulaşmalarını sağlıyor.
  • Mail ve bildirimler yinelenmeyle birlikte güzel özellikler getirmiş.
  • Görseller gözü yormuyor.

Eleştirilecek noktalar ise: Masaüstü

  • Belli bir yaş aralığının üstünde olan kullanıcılar için biraz daha sadeleştirme yapılabilir. Özellikle uçuş seçimi ve arama yapma noktasında.
  • Ekran çözünürlüğü biraz daha ortalı yapılabilir.

Bizim yorumumuz bu şekilde, umarım siz değerli kullanıcılara yararlı bilgiler vermişizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir