Kazan Tataristan İstanbul Emitt Fuarında İkinci Salonda

İstanbul Emitt Fuarında ikinci salonda bulunan Tataristan fuarında çeşitli şirketler ve yetkililer Rusya ve Tataristan turlarını tanıttı. Rus kültürünün ünlü öğesi matruşkadan, Tatarların milli tatlısı çak-çak’a kadar çeşitli öğeler sergilendi. İdil Ural Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Gülten Urallı da standda idi.

Fuar alanının Karadeniz Salonunda Tataristan temalı bir oturum da gerçekleşti. Tataristan Cumhuriyeti İstanbul Temsilcisi Ayrat Gataullin oturumu açtı. Türkçe olarak yaptığı konuşmasına Kazan’ın Rusya’nın üçüncü başkenti kabul edildiğini belirterek başladı. İki ülke arasındaki yüksek turizm potansiyeline dikkat çeken Gataullin, bu potansiyeli ve ilişkileri daha da yükseltip geliştirmeye çalıştıklarını belirtti.

 

Kazan’ın Turizm potansiyeli sunumlarla anlatıldı

 

Ardından Kazan Şehir Turizm Komitesi Başkanı Darya Sanikova, İngilizce olarak yaptığı sunumunda Kazan şehrinin Turizm potansiyelini rakamlarla anlattı. Kazan Havalanının Prag’tan İstanbul’a, Uzakdoğu ülkelerinden Orta Asya’ya kadar dünyanın birçok noktasına direkt uçuşlar yaptığını söyledi. Hram Fseh Religih (Bütün İnançlar Mabedi) gibi Tataristan’da bulunan orijinal turistik yerlerden bahsetti.

Sanikova, Kazan’da spor kültürünün yüksekliğine örnek olarak her biri kendi branşının en üst liginde şampiyonluklar kovalayan büyük kulüpleri örnek verdi. Futbolda Rubin Kazan, basketblda Unics Kazan, buz hokeyinde Akbars, kadın voleybolunda Zenit Kazan’ı örnek verdi. Rubin Kazan kulübünün emektar kaptanı Türk futbolcu Gökdeniz Karadeniz’den bahsetmeyi de ihmal etmedi.

Alfiya ahmatova ise şirketi adına yaptığı sunumda Noel Baba kültünün Tatarlardaki versiyonu Kış Babay ve Kar Kızı temalı tatil olanaklarından bahsetti. Böylece Kazan’ın sadece yazın değil kışın da turizme elverişli olduğunun altını çizdi.

Kazan Travels’ın Ululslararası Departman Yöneticisi Hamdi Metin Yılmaz da bunların üzerine Kazan’da yapılabilecek tur seçeneklerini [LİNK kazantravels] anlattı. Sadece Kazan içine değil Rusya’nın tamamına yönelik tur paketlerinin olduğunu belirten Yılmaz, Moskova-Petersburg-Kazan temalı turlardan Trans-Sibirya gezisi imkanlarına kadar seçeneklerin geniş olduğunu belirtti. ” www.transsibiryagezisi.com ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir