Coşkun Aral Tataristan Kazan’a gelecek

Duayen Gazeteci Coşkun Aral, İstanbul Beylikdüzü’nde gerçekleşen turizm fuarı Emitt’te Tataristan standını ziyaret etti. Aynı zamanda İz TV Genel Yayın Yönetmeni olan Aral, Tataristan’a gelmeyi istediğini belirtti.

Kazan Travels Uluslararası Departman Yöneticisi Hamdi Metin Yılmaz’la görüşen Aral, Tataristan Kazan turları hakkında bilgi aldı. Kazan’ı ziyaret etmek için en uygun tarihi soran usta “Haberci” Mayıs sonrası bir Tataristan ziyareti yapma niyeti olduğunu belirtti. Türkiye açısından önemli bir bölge olarak gördüğü Tataristan’ı gezmekten keyif alacağını söyledi. Aral, yapmak istediği çekimlerde Tatar mutfağının ön plana çıkmasını ayrıca istediğini de ekledi.

Haberci Coşkun Aral kimdir?

Coşkun Aral 1956 yılında Siirt’te doğdu. Uluslararası alanda bir savaş muhabiri ve fotoğrafçısı, belgesel yapımcısı olarak bilinmektedir. Mesleğe 1974 yılında Günaydın gazetesinde başladı. Ekonomi ve Politika gazetesinde devam etti. Takvimler 1977 yılını gösterirken kanlı 1 Mayıs olaylarında çektiği fotoğraflarla Time, Newsweek dergilerinde yer alarak adını dünyaya duyurdu.

Sipa Haber Ajansının yanı sıra o dönem çok satan Hürriyet ve Milliyet gibi gazetelerde serbest çalıştı. Polonya’daki Gdansk grevi ve İran ile Irak’taki olayları dünyaya duyurmada gösterdiği başarı ile adını dünyaya duyurdu. 1980’deki 12 Eylül Darbesinin iç yüzünü ise Newsweek, L’express gibi dünyaca ünlü dergiler aracılığıyla anlattı.

Kaçırılan Uçaktan bile haber yaptı!

Birçok ünlü çalışması arasında en çok bilineni ise 14 Ekim 1980’de kaçırılan bir uçakta hava korsanlarıile yaptığı röportaj oldu.  (http://coskunaral.com/?page_id=552 )

Ardından Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’da meydana gelen savaşları sahadan görüntüledi. Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergilerde fotoğraflarıyla yer aldı. 1986 yılında 32. Gün programının savaş muhabirliğini üstlendi. Ardından yıllarca sürdürdüğü Haberci programını yapmaya başladı ve uzun süre bu adla anıldı. 2007 yılından beri de Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı İZ TV’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmaktadır.

2015 yılında Karar gazetesinden Ürün Dirier’e verdiği röportajda, gazetecilik anılarını anlattı. Röportajda, o dönem internet imkânları da olmadığı için savaş bölgesine hiç gitmeden bir sürü savaş haberi yazan gazetecilerin ünlü olmasını eleştirdi. ‘Eğer orada olsalardı ben görürdüm” diyen Aral, mesleğine olan sevgisi ve gezgin yönüyle de biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir