Tataristan Kazan’da Eğlence Hayatı

Tataristan Kazan, gerek gece hayatı gerek de gündüz sosyal yaşamı ile eğlence kültürünün süreklilik arz ettiği bir yerdir. Bugün insanların aklına Rusya ve eğlence kavramları neleri getiriyorsa ‘fazlası var eksiği yok’tur.

Öncelikle çok canlı bir sosyal yaşama sahiptir. Sadece merkezi yerler değil, şehrin en uçta kalmış muhitlerinde bile kendinizi yalnız hissetmek zordur. Mesela, eğlence öncesi ufak atıştırmalar alabileceğiniz şaurmacılar (tavuk dönere verilen isim), 24 saat açık marketler her daim hizmetinizdedir. Birçok yerde rahatça oturup dinlenebileceğiniz kafeler, restoranlar da bulunmaktadır.

Ve tabi ki gece hayatı…

Kazan Tataristan gece hayatı konusunda hem seviyeli hem de sabahlara kadar aktif bir vaziyettedir. Kazan’da hem kulüp hem de bar kültürü gelişmiştir. Güm güm vuran hoparlörler arasında çılgınca dans mı etmek istiyorsunuz? Kazan’da bunu bulabilirsiniz. Hard-rock müzikler eşliğinde bir bar taburesi mi arıyorsunuz? Bunu Kazan’da bulabilirsiniz. Canlı müzik eşliğinde yemeğinizi yemek ve şarabınızı yudumlamak mı istiyorsunuz? Kazan’ın eğlence kültürü bunu da vaat eder.

Ritmik pop-rock parçaların çalındığı bir mekanda biranızı mı yudumlamak istiyorsunuz? Kazan doğru adreslerden biri. Latin dansları, salsa vs gibi danslara mı merakınız var? Kazan’ın eğlence kültüründe elinizi uzatıp dansa kaldırarak ya da size elini uzatan bir kavalye ile tanışıp dans edebilirsiniz.

Sadece Türkçe bile yetebilir!

Daha sonra içeceklerinizi yudumlayarak yepyeni tanışmaların, bambaşka hayatların içine dalabilirsiniz. Üstelik Kazan’da sadece Rusça değil; birçok dille anlaşmak mümkündür. Rusça, İngilizce, Türkçe, Tatarca, İspanyolca, Farsça, Almanca…

Rusça bilmek tabi ki Kazan’da önemli bir avantajdır. Tüm dünyada yaygın olan İngilizce de Kazan’da sıklıkla konuşulmakta ve bu dili bilenler Rusça bilmeseler dahi rahat ederler. Tatarca bilmek ise size çok daha özel alanlarda bambaşka deneyimlere yelken açtıracaktır.

Şu sahne de olasıdır: Sadece Türkçe biliyorsunuzdur ve bir anda gittiğiniz mekanda Türkçe öğrenmiş bir Rus, Tatar, Başkurt, Kırgız, Özbek ya da zaten Türkçe’ye yakın bir dil konuşan Azeri’ye rastlarsınız ve o size yardımcı olur. Kazan’a daha önce gitmiş olanların tecrübelerinde muhakkak benzer bir anı mevcuttur denilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir